Wzrost cen żywności towarzyszy nam od wielu miesięcy i nic nie wskazuje na szybką zmianę. Mimo różnic we wzroście cen poszczególnych kategorii spożywczych, cała branża mierzy się z podobnymi wyzwaniami.
Wśród kategorii spożywczych najbardziej w ostatnim czasie wzrosły ceny cukru, mąki, pieczywa, mięsa, nabiału czy tłuszczów roślinnych. Relatywnie niższe wzrosty cen dotyczą owoców i warzyw (GUS, grudzień 2022 r. vs. grudzień 2021 r.).
Produkty roślinne bardziej opłacalne?
Niższy wzrost cen owoców i warzyw nie wpływa na niższe koszty u przetwórców. Jak wyjaśnia Evangelos Evangelou, Prezes Zarządu w Herbapol-Lublin na wzrost kosztów produkcji składa się wiele czynników, więc nie należy go odnosić wyłącznie do cen surowca (czyli owoców).
Te kwestie stanowią ogromne wyzwanie dla wszystkich producentów z branży spożywczej.
Kluczowe jest, by ceny akceptowali klienci
Producenci w związku z wieloma podwyżkami cen surowców i kosztów wytworzenia zmagają się z wyzwaniem, by utrzymać sprzedaż produktów. Herbapol-Lublin w tej sytuacji stara się optymalizować koszty produkcji i znaleźć balans między zachowaniem rentowności a utrzymaniem takich cen, które nadal będą akceptowalne dla klientów.
Foto: Evangelos Evangelou, prezes zarządu "Herbapol-Lublin" (mat. redakcji)