Inteligentne rozwiązania ES SYSTEM K zastosowane w Żabce ECO Smart

Inteligentne rozwiązania ES SYSTEM K zastosowane w Żabce ECO Smart

Firma ES System K podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu, jako partner technologiczny firmy Żabka, zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcia w branży chłodniczej. 

Firma ES SYSTEM K wyposażyła nowo otwartą Żabkę EKO Smart w Poznaniu w szafy chłodnicze i mroźnicze, zintegrowaną instalację wentylacyjną, klimatyzacyjną, grzewczą i rekuperacyjną do całego obiektu (wraz ze strefą magazynową), a także przyjazny system automatyki budynkowej służący optymalizacji zużycia prądu.

System Smart Shop Control. Energia pod pełną kontrolą

Środowiskiem pracy innowacyjnych urządzeń jest system Smart Shop Control. To zaawansowane rozwiązanie z segmentu Internet of Things (IoT) pozwala franczyzobiorcom w prosty sposób zarządzać pracą wszystkich urządzeń elektrycznych. Daje też wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa.

Dzięki Systemowi SSC o przyjaznym interfejsie dostępnym zarówno w wersji mobilnej, jak i webowej, pracownicy sklepu oraz serwisanci mogą zdalnie, o dowolnej porze monitorować i regulować parametry pracy urządzeń chłodniczych, oświetlenia i wszystkich innych sprzętów elektrycznych znajdujących się w sklepie.

Andrzej Konsor, Prezes Zarządu ES SYSTEM K

Smart Lighting i Hybrid System, czyli komfortowa atmosfera zakupów 

Uzupełnieniem systemu Smart Shop Control w nowej poznańskiej Żabce EKO stał się moduł Smart Lighting, pozwalający na inteligentne sterowanie oświetleniem sklepu i wnętrza mebli chłodniczych.

I jedno, i drugie dostosowuje do warunków otoczenia oraz do liczby klientów. Efektem są doskonale komfortowe warunki robienia zakupów przy niższym zużyciu energii. 

Idealne warunki oświetlenia to jednak jeszcze nie wszystko. Do tej pory, aby zapanować w sklepie nad pożądaną temperaturą, świeżością powietrza i odpowiednimi warunkami pracy – potrzebnych było kilka urządzeń. Ale teraz dostępne jest urządzenie Hybrid System, które chłodzi, klimatyzuje, ogrzewa, a także odpowiada za rekuperację całego obiektu łącznie ze strefą magazynową.

Moduł integrujący te funkcje nie zajmuje wiele miejsca, co w sklepach typu convenience store jest sprawą nie do przecenienia.

Materiały prasowe ES SYSTEM K

Shelf Cooler – półka jak wkład chłodzący

Na wspomniane wnętrza witryn warto zwrócić szczególną uwagę. Tradycyjne półki w meblach chłodniczych funkcjonują jak wykonane z blachy tace, zawieszone na plecach regału.

Ich innowacyjne wersje zastosowane przez firmę ES SYSTEM K przypominają w swej konstrukcji kaloryfer. Wypełnia je ciecz zdolna magazynować chłód i oddawać go w najbardziej krytycznych momentach pracy witryny.

Ta nowość ma wiele zalet. Pozwala na szybsze schłodzenie produktów w czasie zatowarowywania. Redukuje wzrost temperatury w czasie, gdy klienci wybierają produkty. Chroni żywność w trakcie zewnętrznych awarii zasilania. A w rezultacie podnosi sumaryczną efektywność energetyczną układu chłodniczego. 

Hemp Insulation, czyli konopie w nowej roli

W urządzeniach chłodniczych firmy ES SYSTEM K zastosowano także w pełni naturalną izolację wykonaną z konopi siewnych. To obiecująca alternatywa dla stosowanej powszechnie pianki poliuretanowej.

Konopie okazują się mieć znakomite walory termoizolacyjne, a przy tym są wolne od substancji toksycznych i w pełni biodegradowalne.

Po wycofaniu szafy chłodniczej lub mroźniczej z eksploatacji, mogą zostać po prostu przekazane do kompostowni. Sama w sobie uprawa konopi przemysłowych zresztą też jest korzystna dla środowiska.

Materiały prasowe ES SYSTEM K

Szafa mroźnicza Primus i drzwi, które prowadzą w stronę ekologii

Witryny z mrożonkami cieszą się rosnącą uwagą klientów. A jednocześnie w skali sklepu spożywczego to właśnie praca szaf mroźniczych stanowiła dotąd najwyższe obciążenie zarówno pod względem kosztów, jak i emisji dwutlenku węgla.

Dlatego firma ES SYSTEM K zdecydowała się zaangażować w powstanie modelu, który dziś wyróżnia się najniższym zużyciem energii na rynku.

Osiągnięcie to jest wynikiem zastosowania Energy Saving Doors i optymalizacji pracy urządzenia, co daje nieosiągalne dotąd oszczędności. Porównując konsumpcję energii w tradycyjnych szafach z urządzeniem klasy Primus wyposażonym w ESD, oszczędności sięgają do 70 % i skutkują zwrotem z inwestycji już po kilku miesiącach.

Andrzej Konsor

Wspomniane Energy Saving Doors (ESD) to innowacyjne drzwi oparte na konstrukcji z profili kompozytowych, które pozwoliły na eliminację elementów grzejnych do niezbędnego minimum.


Fot.: mat. prasowe