Ruszyła Żabka Eko Smart. Takiego sklepu w Polsce jeszcze nie było [FOTO]

Ruszyła Żabka Eko Smart. Takiego sklepu w Polsce jeszcze nie było [FOTO]

Zielona energia, drugie życie, czyste powietrze, zielony transport oraz smart rozwiązania – to filary nowego konceptu zaprezentowanego przez Żabka, czyli sklepu Eko Smart, który pojawił się właśnie na mapie Poznania, gdzie można go podejrzeć. Placówka jest nie tylko zasilana w 100% energią z odnawialnych źródeł, ale również naszpikowana nowymi technologiami. Wykorzystano w niej jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych. 

Jeszcze w 2020 roku na mapie Polski pojawiła się pierwsza Żabka Eko, czyli sklep zasilany w 100% zieloną energią. Dwa lata po nim otwarto Żabkę Smart – placówkę, w której sieć bada nowe rozwiązania technologiczne, mające na celu usprawnienie pracy franczyzobiorców. Kontynuacją obu tych projektów jest zupełna nowość – Żabka Eko Smart. Póki co otwarto pierwszy taki sklep, choć wkrótce Żabka planuje uruchomienie jeszcze trzech tego typu placówek, w różnych częściach kraju.

Żabka Eko Smart

Żabka Eko Smart to, jak pisze sieć, laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart. Nowa placówka pojawiła się w Poznaniu. Przy tworzeniu cenówek i żaluzji w sklepie wykorzystano ogniwa perowskitowe. Ta przełomowa technologia jest w stanie produkować prąd także pod wpływem sztucznego oświetlenia. 

Placówkę wyposażono także w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control), a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie.

Pierwsza Żabka Eko Smart pojawiła się właśnie na mapie Poznania.
Foto: mat. prasowe

Zamykane, izolowane matami z konopi siewnymi lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii, podobnie jak wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej. Wkrótce Żabka planuje uruchomienie jeszcze trzech tego typu sklepów, w różnych częściach kraju.

Żabka Eko Smart, czyli połączenie ekologii i nowych technologii

Nowy sklep wpisuje się w Strategię Odpowiedzialności Grupy Żabka, której jednymi z głównych obszarów są troska o środowisko naturalne, w tym osiągnięcie neutralności klimatycznej do końca 2025 r. i zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70% do końca 2026 r., oraz podniesienie poziomu satysfakcji franczyzobiorców ze współpracy z siecią.

Nowa placówka jest zasilana w 100% energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.
Foto: mat. prasowe

Żabka Eko Smart to kontynuacja projektu realizowanego od 2020 r., kiedy to w Warszawie przy ul. Lewandów sieć uruchomiła pierwszy sklep w 100% zasilany zieloną energią. Warszawska placówka ma charakter laboratorium, w którym Żabka – niejednokrotnie jako pierwsza firma na świecie – testuje blisko 20 przyjaznych środowisku rozwiązań, pokazując kierunek, w jakim rozwijać się będzie przyszłość handlu. 

Na bazie doświadczeń z pilotażowych programów prowadzonych w naszym laboratorium w Warszawie, wprowadziliśmy do sieci nowe rozwiązania, dzięki którym zredukowaliśmy emisje gazów cieplarnianych o ponad 1,3 tys. t CO₂, a także zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o prawie 261 MWh.  Aktualnie wkraczamy w kolejny etap projektu i uruchamiamy Żabkę Eko Smart, czyli pierwszą w Polsce placówkę, w której łączymy kwestie związane z ekologią z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, usprawniającymi pracę franczyzobiorców i ich pracowników.

Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu ds. strategii konsumenckich, Grupa Żabka

Kolejnym krokiem było uruchomienie w kwietniu 2022 r. Żabki Smart przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu, w której badane są nowe rozwiązania technologiczne, mające na celu usprawnienie pracy franczyzobiorców. Teraz sieć łączy i wzbogaca oba projekty, rozwijając unikalny projekt

Franczyzocentryczność w wykonaniu Żabki

Zastosowane w Żabce Eko Smart rozwiązania typu smart są nie tylko efektywne energetycznie, ale również znacznie usprawniają codzienną pracę franczyzobiorcy i obsługi sklepu. Jak przyznaje Adam Manikowski, wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Żabka Polska, "Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu".

Czujniki zalania, automatyczny pomiar temperatury w sklepie, pomiar zużycia energii uwalniają ich czas, pozwalają skupić się na obsłudze klienta, a przy tym są przyjazne dla planety. To kolejny krok w realizacji strategii franczyzocentryczności, zgodnie z którą Żabka tworzy innowacyjne rozwiązania pomagające przedsiębiorcom prowadzić lokalny biznes, dodatkowo robiąc to w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku.

Adam Manikowski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający Żabka Polska

W realizacji celów Żabka współpracowała z Urzędem Miasta Poznania i Miejskim Konserwatorem Zabytków. "Dzięki otwartości urzędników na innowacje i proekologiczne rozwiązania nasi klienci, franczyzobiorca Żabki Eko Smart oraz jego pracownicy mogą w praktyce testować nasze pomysły" – przyznaje Adam Manikowski.

Gdzie znajduje się pierwsza Żabka Eko Smart?

Technologie zastosowane w Żabce Eko Smart skupiają się wokół pięciu kluczowych kategorii: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze, zielony transport oraz smart rozwiązania. Pierwsza Żabka Eko Smart jest zlokalizowana w Poznaniu, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2.


Foto: Żabka Polska

Reklama