PIH o dostawach CO2: Branża spożywcza i handel powinny być traktowane priorytetowo

PIH o dostawach CO2: Branża spożywcza i handel powinny być traktowane priorytetowo

Polska Izba Handlu apeluje do Mateusza Morawieckiego o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu poprawy płynności dostaw dwutlenku węgla oraz suchego lodu do branży spożywczej. 

To już kolejna organizacja branżowa, która wystosowała oficjalne pismo do rządu. W ostatnich dniach w sprawie dostaw CO2 apelował m.in. Związek Polskie Mięso, PFPŻ, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy, Polska Izba Mleka czy ZPPP – Browary Polskie. 

PIH: Obecność CO2 i suchego lodu są warunkiem niezbędnym do zaopatrzenia społeczeństwa w żywność

Polska Izba Handlu rezprezentująca handel detaliczny w kraju apeluje do prezesa rady ministrów o natychmiastową reakcję w sprawie dostaw dwutlenku węgla i suchego lodu dla branży. "Obecność tych składników w procesie produkcyjnym i podczas przechowywania towarów jest warunkiem niezbędnym do funkcjonowania zaopatrzenia społeczeństwa w żywność" – zaznacza w piśmie organizacja.

Jak podkreśla PIH, "branża spożywcza i handel to strategiczne działy gospodarki, które powinny być traktowane priorytetowo jeżeli chodzi o zaopatrzenie w energię i zasoby".

Płynność dostaw produktów wymagających schłodzenia i napojów gazowanych zagrożona

"W tej chwili w kiedy zasoby tych deficytowych jak się okazało czynników są coraz mniej dostępne pojawia się pytanie w jaki sposób wobec ich braku na rynku sieci handlowe, które nie mają możliwości ich przechowywania w ilościach większych niż do potrzeb bieżących mają zapewnić płynność dostaw produktów wymagających schłodzenia w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo dla konsumenta" – pisze w apelu PIH. Organizacja zaznacza, że podobna sytuacja dotyczy napojów gazowanych, które stanowią nawet do kilkudziesięciu procent obrotów małych sklepów.

W związku z narastającym problemem, PIH ponawia apel o podjęcie natychmiastowych i efektywnych działań w celu zapewnienia płynności dostaw zarówno CO2 jak i suchego lodu, od których – jak zaznacza organizacja – w istotnej części zależy bezpieczeństwo żywnościowe kraju.


Foto: wiadomoscispozywcze.pl