SM Mlekpol: brak CO2 to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego

SM Mlekpol: brak CO2 to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego

Mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem dla polskiego rynku spożywczego. Głos w sprawie zabierają kolejni przedsiębiorcy. SM Mlekpol mówi wręcz o „realnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego w kraju”.

Rynek spożywczy w Polsce dostaje kolejne ciosy. Już nie tylko inflacja i wynikające z wojny na Ukrainie przerwane łańcuchy dostaw, ale cięcia w surowcach niezbędnych do utrzymania płynności działalności. 

Dwutlenek węgla niezbędny jest w produkcji mięsa, piwa czy w mleczarstwie. Grupa Azoty i Anwil drastycznie zmniejszyły jego produkcję powołując się na rekordowe ceny gazu.

Polskie mleczarstwo zagrożone

Wiceprezes SM Mlekpol – Zbigniew Groszyk – komentuje, że rosnące z miesiąca na miesiąc ceny gazu wpłynęły niemal na całą gospodarkę. Wiele gałęzi korzysta z dwutlenku węgla. A specyfika jego transportu i przechowywania uniemożliwia gromadzenie rezerw. Wyczerpanie tego składnika to zagrożenie dla polskiego rynku spożywczego.

Ceny gazu ziemnego determinują funkcjonowanie i opłacalność produkcji wielu gałęzi przemysłu, mimo to informacja o wstrzymaniu produkcji przez przedsiębiorstwa azotowe zaskoczyła wszystkich. W konsekwencji brakuje dostaw wielu produktów stosowanych przy produkcji i utrzymaniu jej higieny, przede wszystkim dwutlenku węgla, suchego lodu i kwasu azotowego. Specyfika transportu i przechowywania CO₂ powoduje, że zapasy tego gazu u producentów są niewielkie, pokrywające maksymalnie kilkudniowe zapotrzebowanie. Brak wymienionych substancji to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego w kraju

Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu SM Mlekpol

Czy rynek spożywczy czeka kryzys?

Konsekwencje dalszych braków CO₂ na polskim rynku mogą być bardzo poważne. Konieczna jest interwencja rządu. Czeka na nią cały rynek.

Atmosfera ochronna wewnątrz opakowań z wyrobami spożywczymi, której składnikiem jest CO₂, gwarantuje utrzymanie właściwości i jakości produktu w oczekiwanych przez konsumentów terminach przydatności. Natomiast brak kwasu azotowego będzie miał poważny wpływ na higienę instalacji technologicznych w zakładach. Pilna interwencja ze strony rządu jest w tej sytuacji konieczna. Oczekuje jej cała branża spożywcza.

Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu SM Mlekpol

 


fot.: materiały redakcyjne

Reklama