Carlsberg testuje papierową butelkę na piwo. Pojawi się także w Polsce

Carlsberg testuje papierową butelkę na piwo. Pojawi się także w&nbspPolsce

Grupa Carlsberg po raz pierwszy zaprezentowała konsumentom nową butelkę Fibre Bottle, stworzoną w ramach największego do tej pory projektu pilotażowego firmy. Butelka została stworzona na bazie biologicznej i nadaje się w pełni do recyklingu. W jej wnętrzu konsumenci znajdą piwo warzone z ekologicznego i regeneracyjnego jęczmienia.

Ruszają pierwsze testy konsumenckie, także w Polsce

W ramach programu pilotażowego, który ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia ambicji Carlsberga, aby butelka piwa stała się rzeczywistością komercyjną, próbki 8 tys. butelek Fibre Bottle pojawi się na ośmiu rynkach Europy Zachodniej: Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech i Francji. Butelki trafią do rąk lokalnych konsumentów, klientów i innych interesariuszy poprzez wybrane festiwale i flagowe wydarzenia, a także ukierunkowane próbki produktów.

Cieszymy się, że możemy oddać naszą nową butelkę Fibre do rąk konsumentów, pozwalając im doświadczyć jej na własnej skórze. Ten program pilotażowy będzie służył większemu celowi w testowaniu produkcji, wydajności i recyklingu tego produktu na dużą skalę.

Stephane Munch, VP Group Development w Carlsberg

Fibre Bottle od Carlsberga. Na czym polega jej fenomen?

Istotnym kamieniem milowym dla Fibre Bottle jest wyściółka z polimeru PEF na bazie roślin, opracowana przez partnera Carlsberga, firmę Avantium, wiodącego eksperta w dziedzinie chemii odnawialnej. PEF jest wykonany w całości z naturalnych surowców, jest kompatybilny z systemami recyklingu tworzyw sztucznych i może ulec degradacji w naturze, jeśli trafi poza krajowy system recyklingu.

Poza korzyściami związanymi ze zrównoważonym opakowaniem, PEF działa jako wysoce skuteczna bariera między piwem a zewnętrzną powłoką z włókien, chroniąc smak i gaz piwa lepiej niż konwencjonalny plastik PET na bazie paliw kopalnych.

Butelka Fibre w pełni nadaje się do recyklingu. W środku znajduje się piwo warzone z z ekologicznego i regeneracyjnego jęczmienia (mat. prasowe)

Zewnętrzna powłoka butelki, wyprodukowana przez firmę opakowaniową Paboco, składa się z włókna drzewnego pozyskiwanego w sposób zrównoważony i jest również pochodzenia biologicznego. Ta powłoka ma dodatkową zaletę właściwości izolacyjnych, które mogą pomóc w utrzymaniu chłodniejszego piwa na dłużej w porównaniu z puszkami lub szklanymi butelkami.

Jeszcze ambitniejsze plany na przyszłość

Butelka jest w 100% oparta na biomasie, z wyjątkiem nasadki, która jest obecnie potrzebna do zapewnienia jakości produktu, a razem butelka i nasadka w pełni nadają się do recyklingu.

Wybiegając w przyszłość, Paboco, Carlsberg i partnerzy z szerszej społeczności Paper Bottle Community badają alternatywne nakrętki do butelek na bazie włókien, z ogólnym rozwiązaniem oczekiwanym w 2023 roku. Carlsberg będzie kontynuował rozwój, wraz z Avantium i Paboco, aby uzyskać dostosowane do potrzeb rozwiązanie 3.0, które w równym stopniu nadaje się do pakowania piwa pierwotnego, wykorzystując tegoroczne opinie konsumentów i rozwój firmy Paboco.

Piwo warzone z niekonwencjonalnego jęczmienia

Postępy nie ograniczały się do samej butelki. We współpracy z dostawcą słodu jęczmiennego Soufflet, Carlsberg warzył piwo z jęczmienia, które było uprawiane przy użyciu w pełni ekologicznych i regeneracyjnych praktyk rolniczych. Dokładniej mówiąc, na polach jęczmienia ekologicznego uprawiano rośliny okrywowe, aby wnieść dodatkowe korzyści z rolnictwa regeneracyjnego.

W dalszej perpsketywie firma planuje wprowadzić alternatywne nakrętki do butelek (mat. prasowe)

Podczas gdy konsumenci wciąż mogą oczekiwać tego samego charakterystycznego smaku Carlsberga, metody stosowane do uprawy jęczmienia mają na celu poprawę bioróżnorodności gruntów rolnych, poprawę zdrowia gleby i zwiększenie naturalnego pochłaniania dwutlenku węgla przez glebę w porównaniu z konwencjonalnymi metodami uprawy.

Do 80% mniej emisji

Generacja 2.0 Fibre Bottle już działa lepiej niż jednorazowa szklana butelka w ocenie cyklu życia produktu, a Carlsberg ma jeszcze większe ambicje w odniesieniu do kolejnego projektu generacji 3.0. Wizją Carlsberga, popartą aktualnymi prognozami, jest osiągnięcie przez Fibre Bottle do 80% mniej emisji niż obecne jednorazowe szklane butelki.

W ten sposób na każdą stworzoną szklaną butelkę jednorazowego użytku można utworzyć pięć butelek z włóknem, wykorzystując ten sam ślad węglowy. Ostatecznie Carlsberg dąży do tego, aby butelka Fibre Bottle miała tak samo niski ślad węglowy jak butelka szklana do wielokrotnego napełniania.


Fot. mat. prasowe

Reklama