IKEA wychodzi z Rosji. Firma sprzeda swój biznes i zredukuje zatrudnienie

IKEA wychodzi z&nbspRosji. Firma sprzeda swój biznes i&nbspzredukuje zatrudnienie

Rosyjskie sklepy IKEA już więcej nie zaproszą na zakupy swoich klientów. Właściciel sieci, Ingka Group, poinformował o rozpoczęciu procesu szukania nowego właściciela dla wszystkich fabryk zlokalizowanych w Rosji.

IKEA ograniczyła sowją działalnośc w Rosji i na Białorusi na początku marca. Firma zamknęła wtedy wszystkie sklepy w tych regionach. Teraz informuje o braku poprawy sytuacji i szuka kupca na rosyjskie fabryki.

IKEA kończy działalność w Rosji

"Niestety okoliczności nie uległy poprawie, a wyniszczająca wojna trwa. Firmy i łańcuchy dostaw na całym świecie zostały mocno dotknięte i nie widzimy możliwości wznowienia działalności w najbliższym czasie" – napisała w oficjalnym komunikacie firma.

Działalność IKEA w tych krajach nadal pozostaje wstrzymana. Firma poinformowała o wejściu w nową fazę ograniczania swojej obecności w Rosji i Białorusi. 

Redukcja zatrudnienia i wyprzedaż zapasów

W ramach kolejnego etapu wychodzenia z rynków agresora, IKEA planuje wyprzedaż swoje zapasy wyposażenia domu w Rosji. Firma informuje także o redukcji zatrudnienia, co, jak pisze w komunikacie, "będzie miało wpływ na wielu współpracowników".

Inter IKEA rozpoczęła także proces poszukiwania nowego właściciela dla wszystkich czterech fabryk firmy. Wstrzymany w dalszym ciągu pozostanie także import i eksport produktów do oraz z Rosji i Białorusi. Trwale zamknięte zostaną także dwa należące do firmy biura zakupów i logistyki – zlokalizowane w Moskwie oraz Mińsku.

To już kolejny przykład firmy, która całkowicie zrezygnowała z działalności w Rosji. W ostatnim czasie na podobny krok zdecydował się m.in. Starbuck (o czym więcej pisaliśmy w artykule: Starbucks opuszcza rosyjski rynek. Nie ma już powrotu), a także McDonald's (więcej na ten temat w artykule: McDonald's podjął decyzję o całkowitym wyjściu z rynku rosyjskiego).


Fot. mat. prasowe

Reklama