McDonald's podjął decyzję o całkowitym wyjściu z rynku rosyjskiego

McDonald's podjął decyzję o&nbspcałkowitym wyjściu z&nbsprynku rosyjskiego

Chris Kempczinski, amerykański dyrektor biznesowy oraz prezes i dyrektor naczelny McDonald's Corporation w swoim e-mailu do właścicieli/operatorów McDonald's, pracowników firmy i dostawców na całym świecie przekazał informację o wycofaniu restauracji McDonald's w Rosji. 

Kiedy ostatnio pisałem do Was w marcu w sprawie wojny na Ukrainie i wynikającego z niej kryzysu humanitarnego, mieliśmy nadzieję na szybki powrót pokoju w regionie.

Chris Kempczinski, dyrektor biznesowy oraz prezes i dyrektor naczelny McDonald's Corporation

W swoiej wiadomości Chris Kemczinski wspomina o 32 letniej obeności sieci McDonald's na rynku rosyjskim. Pierwszy McDonald's w Rosji otworzył się w styczniu 1990 roku na Placu Puszkina.

W historii McDonald's był to jeden z naszych najbardziej dumnych i ekscytujących kamieni milowych. Po prawie pół wieku wrogości z czasów zimnej wojny, obraz "złotych łuków" świecących nad Placem Puszkina dla wielu po obu stronach żelaznej kurtyny zapowiadał początek nowej ery.

Chris Kempczinski, dyrektor biznesowy oraz prezes i dyrektor naczelny McDonald's Corporation

McDonald's stał się integralną częścią Rosji, obsługując codziennie miliony Rosjan.

Jak wiecie, prawie każda międzynarodowa firma, taka jak McDonald's, ponownie rozważa swoją obecność w Rosji. To skomplikowana sprawa, która jest bezprecedensowa i ma poważne konsekwencje.

Chris Kempczinski

Nawiązując do braku swobody prowadzenia biznesu, braku wpływu na wzmacnianie marki w globalnych działaniach w związku z obenością na rynku rosyjskim a w końcu braku zgodności z wyznawanymi wartościami firmy Chris Kempczinski poinformował o decyzji o całkowitym wyjściu z rynku rosyjskiego.

Nie była to łatwa decyzja i nie będzie łatwa do wykonania, biorąc pod uwagę wielkość naszego biznesu i obecne wyzwania związane z działalnością w Rosji. Ale stan końcowy jest jasny. 

Chris Kempczinski

Fot. biuro prasowe McDonald's