Czy Polska jest rowerowym gigantem? [BADANIE IPSOS]

Czy Polska jest rowerowym gigantem? Okazuje się, że mamy ku temu co najmniej potencjał. Wprawdzie nie uważamy roweru za główny środek transportu, ale za sposób uprawiania sportu już zdecydowanie tak. Co więcej, jesteśmy światowym liderem, jeśli chodzi o posiadanie własnych dwóch kółek oraz deklarowaną umiejętność jazdy na nich.

Badanie przeprowadzone przez Ipsos w 28 krajach przynosi więcej niespodzianek. Prawie dwie trzecie dorosłych na świecie deklaruje, że umie jeździć na rowerze. W Polsce takich osób jest najwięcej: aż 82%. Jednocześnie Polska, razem ze Szwecją i Holandią, jest w grupie krajów, gdzie mieszkańcy najczęściej posiadają własne rowery. Średnio na świecie 42% osób posiada własne dwa kółka, podczas gdy w Polsce – 69%, w Holandii – 72%, a w Szwecji – 68%.

Rower, czyli co? Sport czy środek transportu?

Ogólnie w badaniu dwukrotnie częściej traktuje się jazdę na rowerze jako sport (28%) niż jako środek transportu (12%). Tutaj też wyraźnie wybija się Polska, gdzie jazdę na rowerze uważa za sport aż 61% osób i jest to najwyższy wskaźnik we wszystkich badaniach krajach!

Rower rzadziej postrzegany jest jako środek transportu. Tu liderem jest, co nie dziwi – Holandia. W tym kraju aż 45% osób postrzega rower jako swój główny środek transportu. W peletonie za liderem są Chiny (33%) i Japonia (27%). W Polsce takich osób jest 18%, co – jak się okazuje - i tak jest wynikiem wyższym
niż średnia na świecie.

Jednocześnie jazda na rowerze jest często postrzegana jako coś niebezpiecznego – najgorzej jest w Ameryce Południowej – w Chile, Kolumbii, Meksyku i Peru rower za niebezpieczny uważa ok. 70% osób. I znów niespodzianka – w Polsce odsetek osób uznających rower za niebezpieczny jest relatywnie niski – tak twierdzi tylko 30% osób, co jest jednym z najniższych wyników w badaniu, na poziomie Szwecji i Norwegii.

Co jeszcze może zaskakiwać, Polacy mają ogólnie najbardziej pozytywny stosunek do rowerów jako środka transportu w porównaniu do wszystkich badanych krajów. Aż 93% Polaków deklaruje pozytywny stosunek do roweru. Zaraz potem plasują się Chiny i Indie (91%).

Wyniki są i nie są zaskakujące zarazem. Widać, że w Polsce jazda na rowerze to przede wszystkim sport i czas wolny, a znacznie rzadziej codzienne przemieszczanie się, w tym po mieście. Przed nami długa droga, a jednak mamy duży potencjał do dalszej popularyzacji roweru jako środka transportu. Masowo mamy je i umiemy na nich jeździć, więc główne bariery wejścia są zewnętrzne – prawdopodobnie niewystarczająca infrastruktura miejska i… pogoda.

Anna Karczmarczuk, prezeska Ipsos Polska

Fot. StockAdobe(VTT Studio)

Źródło danych: IPSOS: Cycling Across the World. Realizacja badania: od 25 marca do 8 kwietnia 2022 r., metoda CAWI, na próbie mieszkańców 28 wybranych państw (łącznie N=20.057). Badanie prowadzone w ramach cyklicznych pomiarów na platformie online Ipsos Global Advisor.

 

Reklama