PKB rośnie w I kwartale. Widać ogromny wzrost zapasów

PKB rośnie w&nbspI&nbspkwartale. Widać ogromny wzrost zapasów

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek odczyt PKB za pierwszy okres 2022 roku. W pierwszym kwartale PKB w Polsce było wyższe o 8,5% niż rok wcześniej. Zdaniem Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan, wzrost ten jest jednak dość kruchy w podstawach, a już wkrótce czeka nas duży spadek.

Polscy przedsiębiorcy robią zapasy

W I kwartale popyt krajowy powiększył się o 13,2%, zgodnie z przewidywaniami Konfederacji Lewiatan. Jak przyznaje Mariusz Zielonka, obserwowany jest obecnie ogromny wzrost tworzonych zapasów. 

Pragmatyzm podejścia przedsiębiorców był już widoczny w IV kwartale 2021 r. Teraz akumulacja brutto wzrosła o 57,3% w ciągu roku, co przełożyło się na pozytywny wpływ zapasów na gospodarkę w wysokości 7,7 p.p. Mimo ogromnego wzrostu cen nadal kupujemy i wydajemy chętnie, choć mniej niż przed rokiem.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

W przypadku spożycia indywidualnego wzrost wyniósł 6,6% – dodaje ekspert z Konfederacji Lewiatan. Oznacza to spadek od ostatniego kwartału minionego roku o 1,4 p.p.

Efekty inflacyjne widoczne w działaniach firm. Czeka nas spadek PKB

Największy wpływ na obecny odczyt PKB miały trzy gałęzie gospodarki. Jak informuje Mariusz Zielonka, niezmiennie wysoką wartość dodaną odnotowuje przemysł – 15,1%.

Jest to już czwarty kwartał z rzędu, kiedy przemysł przebija granicę 10%. Biorąc pod uwagę ilość zapasów, w kolejnych kwartałach można oczekiwać, że nadal będziemy obserwować dynamiczny wzrost.

Mariusz Zielonka

Pozytywnie zaskoczyło budownictwo z wartością dodaną przekraczającą 17%. "Tu też widać efekty inflacyjne" – komentuje ekspert. Jak dodaje, prawdopodobnie przedsiębiorstwa próbują kończyć inwestycje przed kolejnymi wzrostami cen, a jednocześnie spadkiem popytu na nowe inwestycje związanego ze zmniejszoną akcją kredytową.

Skoro już przy inwestycjach jesteśmy, to nasza pięta achillesowa, nadal daje się we znaki. Tym razem odnotowujemy wzrost inwestycji o 4,3% w skali roku, co biorąc pod uwagę niską bazę jest wynikiem co najwyżej umiarkowanym. Kwartał wcześniej inwestycje rosły w tempie 6,6%.

Mariusz Zielonka

Jak podsumowuje Mariusz Zielonka, wydaje się, że nic już nie grozi finalnemu odczytowi PKB za I kwartał. Kolejny kwartał to jednak powinien być wyraźny spadek PKB. "Prognozujemy, że nasze PKB będzie na granicy recesji i może wynieść nawet poniżej 1%" – dodaje.


Fot. StockAdobe(vadimborkin)

Reklama