Global Cosmed kończy kwartał ze stratą. Firma odczuwa skutki wzrostu cen

Global Cosmed kończy kwartał ze stratą. Firma odczuwa skutki wzrostu cen

Global Cosmed, w którego portfolio znajdują się takie marki jak Bobini, Kret, Apart czy Sofin opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2022 roku. Firma skupia się w dalszym ciągu na rozwijaniu kluczowych brandów i optymalizacją kosztów produkcji.

Grupa w pierwszym kwartale roku wypracowała 1,8 mln zł skondolidowanej EBITDA. Oznacza to spadek o 5,7 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W tym czasie przychody ze sprzedaży Global Cosmed wyniosły ponad 86 mln zł, co jest wynikiem porównywalnym do pierwszego kwartału 2021 roku.

Początek roku ze stratą

Global Cosmed zakończył pierwsze trzy miesiące roku ze stratą brutto na poziomie 979 mln zł, wobec notowanego w analogicznym okresie poprzedniego roku zysku na poziomie 4,9 mln zł.

Jak wyjaśnia firma, początek 2022 roku był kolejnym kwartałem, w którym silnie odczuwalne były skutki wzrostu cen głównych surowców produkcyjnych i opakowań. W komunikacie Grupa informuje o wzrostach cen sięgających nawet 60% r/r w przypadku tworzyw sztucznych, 40% w przypadku tektury.

W przypadku surowców produkcyjnych, takich jak olej palmowy firma notowała wyższe ceny nawet o 50% rok do roku. Z kolei ceny części surowców do produkcji chemii podrożały nawet o 100%. Dla Global Cosmed oznacza to ciągły proces negocjacji warunków kontraktów i poprawy ich marżowości.

Zarząd spółki na bieżąco monitoruje rentowność kontraktów. Na szeroką skalę wprowadzono działania na rzecz optymalizacji kosztowej oraz zwiększenia i poprawy wydajności. Uruchomiona została część zakupionych w 2021 roku maszyn, znajdujących się na stanie fabryki w niemieckim Stadtilm i w Radomiu. Poprawi to bilans kosztowy na jednostkę produkcyjną a także pozwoli na rozszerzenie portfolio produktowego ofertowanego klientom polskim i zagranicznym.

pisze w komunikacie Global Cosmed

Fot. mat. prasowe

Reklama