Global Cosmed rozwija się mimo niesprzyjającej sytuacji na światowym rynku

Global Cosmed rozwija się mimo niesprzyjającej sytuacji na światowym rynku

Pomimo tego, że na świecie rośnie globalny wskaźnik inflacji oraz mocno podrożało utrzymanie dotychczasowych łańcuchów dostaw, firma Global Cosmed odnotowała prawie 21 mln zysku operacyjnego (EBITDA = przychody - koszty operacyjne bez amortyzacji).

Jak czytamy w komunikacie prasowym spółki, to wzrost o 61% vs analogiczny okres przed wybudzem pandemii COVID-19. Warto zaznaczyć, że wskaźnik ten jest niższy o 22% względem ubiegłego, 2020 roku, kiedy to miał miejsce boom zakupowy na środki do dezynfekcji.

Warto przeczytać:

Dalej, firma zaznacza, że na taki wynik finansowy wpływ miały: nieprzewidziana i gwałtowna zmiana cen komponentów do produkcji oraz konsekwencja w prowadzeniu optymalizacji i reorganizacji obszarów działania spółki.

7 maszyn zakupionych do naszych fabryk w Polsce i w Niemczech w ostatnim kwartale i pierwsze zapowiadane na ten rok relaunche naszych brandów (produktów marki Apart i płynu do płukania Sofin), to widoczne rezultaty zarówno solidnej sytuacji finansowej GC, jak i konsekwentnej realizacji celów strategicznych zapowiedzianych na ten rok.

Magdalena Mielimonka, wiceprezes Zarządu Global Cosmed S.A.

Spadek długu

Większa stabilizacja finansowa Global Cosmed to również efekt spłaty długu netto o ponad 10 mln złotych oraz poprawa wskaźników płynności finansowej spółki. Jak czytamy w komunikacie, płynność finansowa jest niezwykle istotna szczególnie w okresie zwyżek cen surowców i komponentów do produkcji środków czystości i chemii dla gospodarstw domowych.

Każda firma mierzy się obecnie z podobnymi wyzwaniami, będącymi wynikiem globalnych trendów gospodarczych czy opóźnionych skutków pandemii. Nie na wszystkie czynniki (np.: ceny czy dostępność surowców) mamy wpływ. Jednakże dzięki zapleczu finansowemu mamy możliwość elastycznego reagowania na nadarzające się okazje inwestycyjne, odważnie i skutecznie wdrażamy też nowe rozwiązania poprawy efektywności naszej produkcji. Obok automatyzacji linii produkcyjnych wprowadziliśmy też zintegrowane podejście w procesie projektowym, dzięki któremu szukamy optymalizacji na każdym etapie łańcucha wartości i w każdym dziale. A już wkrótce poinformujemy o naszej sztandarowej inwestycji, która będzie wyznaczała nowe trendy w produkcji asortymentu podobnego do tego oferowanego przez Global Cosmed.

Magdalena Mielimonka

Warto przeczytać: