Prof. Raczkowski: W kwietniu weszliśmy w stagflację

Prof. Raczkowski: W&nbspkwietniu weszliśmy w&nbspstagflację

Kwietniowa inflacja zatrzymała się na poziomie 12,4%. Co przyniosą kolejne miesiące? Zdaniem prof. dr hab. Konrada Raczkowskiego, ceny towarów i usług nadal będą rosły, a towarzyszyć temu będzie spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Polska weszła w stagflację. Co to oznacza?

Po pierwszym kwartale 2022 roku, kiedy wzrost polskiego produktu krajowego brutto wyniósł przeszło 8%, przyszedł czas na ostudzenie. Najbliższe perspektywy nie zapowiadają się równie obiecująco. Stagflacja nie znajduje się już wśród zapowiedzi, ale właśnie ma miejsce w Polsce.

Od kwietnia weszliśmy tak naprawdę w stagflację, gdzie inflacja będzie rosła, a wzrost gospodarczy będzie spowalniał.

prof. dr hab. Konrad Raczkowski

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Szczyt inflacji dopiero przed nami. Zdaniem prof. Raczkowskiego przypadnie on na trzeci/czwarty kwartał roku. Choć wzrost cen odczujemy jeszcze na początku 2023 roku.

Szczyt inflacyjny przewidujemy na trzeci/czwarty kwartał tego roku, który będzie bardzo wysoki jeszcze w pierwszym kwartale roku 2023. Tak wyglądają najbliższe perspektywy, które nie są tak dobre dla gospodarki jak bardzo dobry pierwszy kwartał tego roku, jaki mieliśmy.

prof. dr hab. Konrad Raczkowski

Do wzrostów cen przyłożą się także tarcze pomocowe

Tarcza antyinflacyjna, w ramach której wprowadzono m.in. zerowy VAT na żywność, obowiązuje od początku lutego. Według pierwotnych założeń, miała ona obowiązywać do końca lipca br., choć już teraz zapowiadane jest przedłużenie jej funkcjonowania.

Co się stanie, gdy tarcze pomocowe wygasną? Według prof. Raczkowskiego ceny niektórych produktów będą wyrównane, innych natomiast znacząco wzrosną.

To są prawa rynku. Trudno oczekiwać od sklepów, żeby oferowały ceny poniżej kosztów zakupu. To byłoby nieracjonalne, działałyby na niekorzyść własnej prowadzonej działalności gospodarczej.

prof. dr hab. Konrad Raczkowski

Pewnym jest, że inflacja będzie nam jeszcze towarzyszyć przed dłuższy czas, a ceny na półkach sklepowych nadal będą rosły. Prof. Raczkowski przyznaje, że przez najbliższe miesiące będzie z nami "inflacja odmieniana przez wszystkie przypadki". Zaznacza przy tym, jak ważne są okazje do debatowania i rozmowy na ten temat.

Natomiast dobrze, że mamy okazję porozmawiać, zastanowić się jak można pomóc, jak rząd mógłby pomóc w takich sytuacjach w pewien sposób ingerując w pozytywny sposób w gospodarkę. Oby to nie była ingerencja w ceny regulowane, bo to znamy z ustrojów dawno minionych.

prof. dr hab. Konrad Raczkowski

Fot. Prof. dr hab. Konrad Raczkowski podczas Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji (mat. własne redakcji)

 

Reklama