Inflacja przebiła wstępny szacunek. GUS podał dane za kwiecień

Inflacja przebiła wstępny szacunek. GUS podał dane za kwiecień

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,4% – poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. W tym czasie żywność podrożała o ponad 12% r/r.

Kwietniowa inflacja podskoczyła o 2% względem poprzedniego miesiąca, kiedy zatrzymała się na poziomie 11%. Największy wpływ miały na to wyższe ceny żywności. Na przestrzeni zaledwie miesiąca podskoczyły one o 4,4%, co przełożyło się na wzrost wskaźnika o 1,05 p.p.

Źródło danych: GUS

W kwietniu zakupy spożywcze były droższe o ponad 12% r/r

W relacji rocznej w kwietniu najmocniej podrożało paliwo (+21,1%) oraz nośniki energii (+19,5%). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w tym czasie podskoczyły o 12,7% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Niektóre kategorie były droższe nawet o blisko 50%.

Wśród produktów, które odnotowały najwyższy wzrost cen w relacji rocznej znajduje się:

  1. mięso drobiowe (+46,7%),
  2. cukier (+35%),
  3. tłuszcze roślinne (+33%),
  4. mięso wołowe (+29,9%),
  5. masło (+25,8%),
  6. mąka (+25,5%).

Czy inflacja dobije do 14%?

Zdaniem Bartosza Sawickiego, analityka Cinkciarz.pl, presja cenowa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. "Dynamika CPI w połowie 2022 r. powinna wynieść około 14%. W całym roku wartość wskaźnika osiągać będzie wartości dwucyfrowe" – prognozuje. 

Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że inflacja w całym 2022 roku wyniesie średnio 11,6%. Na umiarkowany spadek, zdaniem PIE, będziemy mogli liczyć dopiero w 2023 roku. 

Instytut komentując kwietniowe wyniki zaznacza także, że III kwartale roku czeka nas wzrost inflacji napędzany cenami żywności. "Rosyjska agresja przerwała handel zbożem z Ukrainy. Dodatkowo Europa ponownie zmaga się z problemem suszy. Nie można wykluczyć, że po wakacjach ceny żywności będą wyższe o prawie 20%" – pisze Instytut.

 

Reklama