Sokołów wzmacnia moce produkcyjne. Firma zainwestowała w rozbudowę zakładu

Sokołów wzmacnia moce produkcyjne. Firma zainwestowała w rozbudowę zakładu

Sokołów inwestuje w swój największy zakład produkcyjny. Firma otworzyła nową konfekcję mięsa w Oddziale w Sokołowie Podlaskim.

Nowo uruchomiona część zakładu w Sokołowie Podlaskim jest najnowocześniejszą konfekcją do mięs mielonych i porcjowanych w Polsce. Powierzchnia dwukondygnacyjnego budynku wynosi 12 mkw. Znajdują się w niej trzy wysepcjalizowane hale i dwa magazyny mięsa.

Nowa konfekcja mięsa w zakładzie Sokołowa

Grupa Sokołów posiada 8 wyspecjalizowanych zakładów produkcyjnych w Polsce, a zakład w Sokołowie Podlaskim jest jej największym oddziałem. Posiada on m.in. linię uboju oraz rozbioru wieprzowiny, a także jeden z największych i najnowocześniejszych w tej części Europy zakład do plastrowania wędlin.

Nowo uruchomiona część zakładu została wyposażona w technologie, zapewniające najwyższe standardy jakości oraz bezpieczeństwa. Dzięki zastosowanym innowacyjnym rozwiązaniom, jest to najnowocześniejsza konfekcja do mięs mielonych i porcjowanych w Polsce, a jednocześnie jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Sokołów stawia na zwiększenie mocy produkcyjnych

Nowo uruchomiona konfekcja mięsa to nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek, z trzema wyspecjalizowanymi halami i dwoma magazynami mięsa. Jego powierzchnia wynosi 12 000 mkw. Najnowsza inwestycja wpisuje się w jeden z głównych kierunków rozwoju firmy.

Zwiększanie mocy produkcyjnych to jeden z głównych kierunków naszych inwestycji. Naszym priorytetem jest nieustanny rozwój asortymentu i dostarczanie konsumentom wysokiej jakości, smacznych produktów. Realizowane inwestycje pozwalają nam zatem wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jednocześnie zawsze dbamy o to, by rozwój produkcyjny był wpisany w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, a implementowane rozwiązania ograniczały wpływ na środowisko.

Bogusław Miszczuk, prezes zarządu Sokołów S.A.

Nowoczesne technologie 

Nowa część zakładu została wyposażona w najnowocześniejsze linie do pakowania VAC i MAP. Uruchomiono także w pełni automatyczną linię do produkcji mięsa mielonego. Wkrótce zostanie również uruchomiony automatyczny transport opakowań.

Już podczas projektowania postawiliśmy na znaczną automatyzację i cyfryzację tej części naszego zakładu. Zadbaliśmy o zachowanie najwyższych standardów sanitarnych, budowlanych i ekologicznych. Dzięki wprowadzonym innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, cały proces produkcyjny przebiega sprawnie i efektywnie.

Krzysztof Śledziński, dyrektor zakładu w Sokołowie Podlaskim

Nowe zaplecze chłodnicze zostało zaprojektowane z naciskiem na rozwiązania proekologiczne, jak również zapewnienie optymalnych warunków dla pracowników. Proces produkcyjny jest w pełni monitorowany.

Ważnym elementem inwestycji są również rozwiązania, służące zachowaniu wysokiego reżimu sanitarnego oraz najwyższych wymagań przeciwpożarowych. Do wydziału mogą wejść wyłącznie dedykowani pracownicy. Powstały tu oddzielne: rampy załadunkowe, wejścia, szatnie dla pracowników, stołówka i parking.

Ta inwestycja ma dla nas ogromne znacznie, a jej finalizacja jest dla nas niezwykle satysfakcjonująca.  To nie tylko ważny etap rozwoju firmy, ale i  nasz wkład w lokalną gospodarkę – również poprzez utworzenie kolejnych miejsc pracy. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji będziemy mogli w jeszcze pełniejszym stopniu wychodzić naprzeciw najbardziej aktualnym trendom konsumenckim.

Krzysztof Śledziński

Fot. mat. prasowe

 

Reklama