Sokołów zainwestował w 120 paneli fotowoltaicznych, a to dopiero początek

Sokołów zainwestował w 120 paneli fotowoltaicznych, a to dopiero początek

​„Sokołów-Logistyka” Sp. z o.o., będącą jedną ze spółek Grupy Sokołów, wprowadziła nowoczesne rozwiązanie, pozwalające pozyskiwać energię w sposób przyjazny dla środowiska.

Przy głównej siedzibie spółki w Sokołowie Podlaskim, została zainstalowana naziemna instalacja fotowoltaiczna. Prąd wytwarzany za jej pomocą w znaczącym stopniu pokryje zapotrzebowanie budynków i stacji znajdujących się na terenie spółki.

Ekologiczne inicjatywy w zakładach Grupy Sokołów

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, a także dbałość o ograniczanie zużycia surowców naturalnych, to dziś jeden z najbardziej istotnych elementów społecznej odpowiedzialności biznesu. Te działania od lat wpisane są w strategię całej Grupy Sokołów.

Realizujemy liczne inicjatywy, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Stawiamy na zrównoważoną produkcję żywności, a proekologiczne technologie wdrażamy konsekwentnie w wielu obszarach naszej działalności. Chcemy też być bardziej przyjaznym sąsiadem dla społeczności lokalnych. Żaden z naszych zakładów nie wykorzystuje węgla do produkcji energii. Gazowa elektrociepłownia kondensacyjna w Sokołowie Podlaskim jest jednym z najbardziej ekologicznych obiektów energetycznych dla przemysłu spożywczego w Europie. W poszczególnych oddziałach wprowadzamy innowacje technologiczne, podnoszące efektywność energetyczną przy ograniczeniu zużycia wody i surowców energetycznych.

Bogusław Miszczuk, prezes zarządu Sokołów S.A.

Za sprawą wdrożenia nowoczesnych rozwiązań we wszystkich zakładach Grupy, ograniczono:

  • zużycie gazu o 400 tys. m³,
  • zużycie wody o ponad 20 tys. m³,
  • zużycie energii elektrycznej o 2 tys. MWh,
  • emisję gazów cieplarnianych o 1,5 tys. ton.

Jak dodaje Bogusław Miszczuk, firma dodatkowo realizuje stały monitoring zużycia czynników energetycznych na jednostkę produkcji. Działania te są prowadzone w oparciu o audyty efektowności energetycznej, wykonywane przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.

Fotowoltaika – ekologiczne źródło energii

Kolejną inwestycją w tym zakresie stała się naziemna instalacja fotowoltaiczna. Na terenie jednej ze spółek Grupy Sokołów, jaką jest „Sokołów-Logistyka”, zostało zainstalowanych 120 paneli fotowoltaicznych, co stanowi pierwszy etap zaplanowanych działań w Grupie Sokołów.

Prąd wytwarzany za pomocą instalacji fotowoltaicznej w znaczącym stopniu pokryje zapotrzebowanie budynków i stacji znajdujących się na terenie spółki (mat. prasowe)

Prąd, wytwarzany za pomocą instalacji fotowoltaicznej, ma w znaczącym stopniu pokryć zapotrzebowanie budynków spółki oraz stacji paliw. Pozyskana w ten sposób energia, pozwoliła również na uruchomienie na terenie spółki stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Budowa naziemnej instalacji fotowoltaicznej jest inwestycją, która niesie ze sobą wiele zalet. Słońce to czyste i niewyczerpane źródło energii odnawialnej. Dzięki nowej instalacji fotowoltaicznej, możemy pozyskiwać energię bez negatywnej ingerencji w ekosystem. Stanowi to realny wkład w ochronę środowiska naturalnego. Fotowoltaika daje nam również oczywiście oszczędności, gdyż możemy zmniejszyć zakup energii od dostawcy. 

Rafał Rusjan, Prezes Spółki „Sokołów-Logistyka”

W planach kolejne inwestycje

Prezes zarządu Sokołów S.A., Bogusław Miszczuk już teraz zapowiada kolejne inwestycje, służące wdrażaniu proekologicznych innowacji.

W tym roku z całą pewnością nadal będziemy rozwijać nasze działania z zakresu społecznej odpowiedzialności, również w obszarze inwestycji w odnawialne źródła energii. Jest to zgodne z nową, 5-letnią strategią Grupy. Jej hasłem jest „Wyżywić przyszłość” („Feeding the Future”), a zrównoważony rozwój stanowi jej kluczowy element. Czujemy się odpowiedzialni za ludzi, na rzecz których pracujemy i za środowisko, w którym działamy. Realizując kolejne proekologiczne inicjatywy, chcemy budować przyszłość zdrowego jedzenia.

Bogusław Miszczuk

Źródło: inf. prasowa

Reklama