Trzy miesiące w roku generują ponad 50% sprzedaży lodów. Jak kupują Polacy?

Trzy miesiące w&nbsproku generują ponad 50% sprzedaży lodów. Jak kupują Polacy?

Nadchodzi szczyt sezonu lodowego. Kategoria ta to nie tylko doskonały sposób, żeby ochłodzić się w upalny dzień, ale też pyszna propozycja na deser czy słodką przekąskę. Wybór wariantów z roku na rok jest coraz większy – na patyku, w kubku, w dużym, familijnym opakowaniu i w formie rolady. Co wybierają Polacy?

Jaki będzie sezon lodowy 2022? Odpowiedź na to pytanie z pewnością przyniesie pogoda, ponieważ to od niej w głównej mierze zależy sprzedaż tej kategorii. W 2021 roku sezon wystartował nieco szybciej niż rok wcześniej, co spowodowane było łagodniejszymi restrykcjami związanymi z pandemią.

Dodatkowo już na samym początku sezonu na rynku pojawiły się dobrze rotujące nowości, a odnotowywane wyższe temperatury przez większość okresu letniego w 2021 w porównaniu do 2020, przyczyniły się do wzrostu sprzedaży całej kategorii lodów impulsowych. Czy rok 2022 przyniesie kolejne wzrosty? Producenci z pewnością się na nie szykują.

Sezon letni to kluczowy czas dla lodów

Każdego roku zainteresowanie lodami wzrasta w czasie wiosenno-letnim. Choć szczytowe miesiące w sprzedaży tej kategorii przypadają na okres od czerwca do sierpnia, to sezon lodowy rozpoczyna się tak naprawdę już od kwietnia. Jak informuje Artur Sobierajczyk, Insight Analyst w NielsenIQ, od kwietnia do września odbywa się ponad 80% sprzedaży lodów w Polsce.

Lody to kategoria silnie sezonowa – w tym nie ma żadnego zaskoczenia. Sezon trwa od kwietnia do września, gdzie w ciągu 6 miesięcy odbywa się ponad 80% sprzedaży, a w ciągu 3 szczytowych miesięcy od czerwca do sierpnia w Polsce ponad 50% sprzedaży rocznej

Artur Sobierajczyk, Insight Analyst w NielsenIQ

Które warianty wygrywają w lokalnych sklepach? Według danych instytutu CMR, w sklepach małoformatowych zdecydowaną przewagę budują lody impulsowe. Stanowią one niemal 3/4 udziałów wartościowych w sprzedaży – informuje Ilona Mazurek, analityk danych CMR.

Wybory Polaków

Co roku, w szczycie sezonu obserwuje się wzrost dostępności lodów, a także szerokości asortymentu. W szczycie sezonu przeciętny sklep małoformatowy ma w ofercie ponad 60 różnych wariantów lodów, z czego najbogatsza jest oferta lodów impulsowych, zwłaszcza wariantów na patyku, których to najczęściej szukają Polacy.

Największą popularnością w kategorii lodów impulsowych cieszą się warianty na patyku – stanowią one 60% kupowanych opakowań. Rzadziej konsumenci sięgają po produkty w rożkach, a kubki, sandwiche czy inne rodzaje opakowań cieszą się jeszcze mniejszą popularnością. Wśród wielbicieli lodów familijnych, najczęściej wybierane są opcje mleczne.

Ilona Mazurek

Po zakup lodów impulsowych – do mniejszych sklepów

Konsumenci po lody impulsowe najczęściej sięgają w sklepach małoformatowych – kanał ten odpowiada za niemal 70% wartości sprzedaży kategorii. Dyskonty generują nieco ponad 1/5 wartości sprzedaży, podczas gdy udział super – i hipermarketów jest znacznie niższy.

W przypadku lodów familijnych sytuacja kształtuje się na korzyść dyskontów, które generują niemal połowę wartości sprzedaży kategorii, natomiast sklepy małego formatu są nadal ważnym kanałem dystrybucji – odpowiadają za około 1/3 sprzedaży.

Analizując dane transakcyjne, można zauważyć, że konsumenci częściej sięgają po lody impulsowe w tygodniu, natomiast po lody familijne w weekend. Lody familijne są dość często współkupowane z produktami typu bita śmietana w sprayu oraz likiery, kremy i bittery, które mogą posłużyć jako dodatek do lodów, tworząc deser.

Ilona Mazurek

Na wyciągnięcie ręki

Lody impulsowe to jedna z wielu kategorii, dla których w ostatnich latach obserwujemy wyraźnie widoczny trend wzrostu cen. Podczas kiedy jeszcze w 2019 r. niemal połowa sprzedaży generowana była przez produkty w cenie do 2 zł, w ostatnim sezonie było to już tylko ¼ sprzedaży, a jednocześnie coraz częściej spotykamy się z wysokimi cenami, nawet powyżej 5 zł za opakowanie[1].

Wśród lodów impulsowych widać znaczne umocnienie się wariantów na patyku – tego typu produkty zyskały aż 4,3 p.p. uzyskując tym samym sprzedaż na poziomie 2/3 rynku (2021 vs 2020). Straciły natomiast rożki (-2,6 p.p.) odpowiadające za 20% sprzedaży, lody w kubeczkach (-0,9 p.p.), a także kanapki lodowe (-0,2 p.p.)[2].

Z roku na rok producenci raczą nas swoimi nowościami i przyciągają konsumentów ciekawymi wariantami produktów. W kategorii lodów impulsowych tych nowości co roku pojawia się wiele i generują one znaczną sprzedaż. Sezon 2021 był pod tym względem rekordowy – aż niemal 20% wartości sprzedaży lodów impulsowych było wygenerowane przez nowości wprowadzone w tym roku. 

Ilona Mazurek

Duże opakowanie czy dużo przyjemności?

Format familijny zyskał na znaczeniu w czasie pandemii, jednak powrót do wiosennych i letnich spacerów oraz spędzania czasu na łonie natury przywrócił świetność lodom impulsowym. Na rynku widoczne jest również zwrócenie się konsumentów w kierunku produktów premium, a więc ważniejsza jest obecnie jakość, a nie ilość.

Nic więc dziwnego, że nawet formaty familijne zaczęły się zmniejszać – na sklepowych półkach można znaleźć coraz więcej opakowań 500 ml. Dzięki mniejszym pojemnościom można spróbować większej ilości smaków i tekstur, na co stawiają współcześni smakosze lodowych deserów. Trend multisensoryczności prężnie się rozwija, a producenci poszukują coraz to nowszych i ciekawszych kompozycji składników. Można zauważyć również rozwój kategorii lodów wegańskich.

W kategorii lodów familijnych niezmiennie swoją pozycję lidera utrzymuje Grycan. Od roku 2020 wraz z Unileverem zaczął wprowadzać do swojej oferty produktowej lody wegańskie, które choć urozmaiciły ich portfolio, to dotychczas nie znalazły dużego grona odbiorców.

Ilona Mazurek

Upalne dni bez lodów nie są pełne. Interesujące smaki, zaskakujące połączenia, nowe formaty – tego właśnie szuka współczesny konsument, a sezon 2022 już przynosi kolejny powiew świeżości w kategorii.


Fot. StockAdobe(Iryna Melnyk)

[1] CMR
[2] NielsenIQ, Panel Handlu Detalicznego, cała Polska z dyskontami (Food), okresy skumulowane: czerwiec 2021 – sierpień 2021 względem okresu czerwiec 2020 – sierpień 2020, sprzedaż w PLN i udziały wartościowe, kategoria: lody

Reklama