Sezon grillowy jest kluczowym czasem dla przypraw [ANALIZA KATEGORII]

Sezon grillowy jest kluczowym czasem dla przypraw [ANALIZA KATEGORII]

Biesiady pod chmurką wywołują same pozytywne skojarzenia. To przede wszystkim ciepłe promnienie słońca i natura, ale też ulubione smaki i zapachy. Nic więc dziwnego, że okresie majowych rośnie sprzedaż typowo grillowych przypraw.

Przyprawy na grilla na paragonach

Początek sezonu grillowego zależy od pogody, jednak Polacy przygotowują się na niego już w kwietniu, co widać właśnie po sprzedaży przypraw przeznaczonych do grilla.

Zarówno w 2019, jak i 2021 roku szczyt sprzedaży przypadł na czerwiec, w 2020 roku natomiast mieliśmy doczynienia z przesunięciem szczytu na maj, co wynikało z sytuacji pandemicznej.

Aleksandra Supranowicz z CMR

Rok 2020 generalnie należał do wyjątkowych, gdyż ze względu na obostrzenia spora część sprzedaży z innych kanałów, szczególnie w trakcie pierwszej fali pandemii, przesunęła się do sklepów małoformatowych. Rezultatem były wzrosty w wolumenie sprzedaży o 9%, liczbie opakowań o 8%, zaś w wartości sprzedaży o 11%. W 2021 sytuacja uległa zmianie i kategoria spadła odpowiednio o 9%, 10% oraz 7%[1]

Porównując dane sprzedażowe z 2021 do 2019 (przy założeniu zaburzeń sprzedaży w 2020) widzimy, że wartość sprzedaży wzrosła o 3%, wolumen sprzedaży spadł o 2%, zaś liczba opakowań o 3%. Można zatem uznać, że kategoria jest w miarę stabilna, choć czynnikiem wpływającym na wzrost wartości sprzedaży jest cena.

Aleksandra Supranowicz

Okres letni to kluczowy czas dla przypraw

Sezon grillowym odpowiada za 85% rocznej wartości sprzedaży tej kategorii[2]. Przyprawy są dostępne w co drugim sklepie małego formatu. Jak wymienia Aleksandra Supranowicz, w sklepach małoformatowych za aż 73% wartości sprzedaży całek kategorii odpowiada TOP 10 produktów.

Co ciekawe wśród TOP 10 produktów znajdują się 4 produkty Grill klasyczny (uniwersalny, bez wskazania dania czy typu mięsa) oraz 3 pikantne. Nieodmiennie na pozycji lidera w 2021 w wartości sprzedaży utrzymuje się Prymat Grill Klasyczny 20 g. Na podium znajdują się również Kamis Grill Klasyczny 25 g oraz Kamis Przyprawa do grzanek złocistych z grilla 20 g.

Aleksandra Supranowicz

Przyprawy zyskujące na popularności oprócz tych typowych grillowych propozycji to także wszelkiego rodzaju pozycje do mięs, ryb i sałatek. W przypadku pozycji na grilla na znaczeniu zyskują wygodne opakowania, dzięki którym można przyprawiać danie na świeżym powietrzu bezpośrednio na ruszcie czy talerzu. W tym przypadku najbardziej poręczne okazują się tuby bądź szklane słoiczki z otworami, które ułatwiają dozowanie przypraw.


[1] CMR
[2] CMR

Reklama