Czy sklepy będą czynne w długi weekend? Gdzie na zakupy w majówkę?

Czy sklepy będą czynne w długi weekend? Gdzie na zakupy w majówkę?

Majówka najczęściej trwa trzy dni. Oficjalnie za sprawą Dnia Pracy oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji. Nieoficjalnie to właśnie wtedy rozpoczyna się sezon grillowy. Dobra, majowa pogoda tym bardziej zachęca do spędzenia czasu na działce, czy po prostu poza domem. Nic dziwnego, że weekend ten w rzeczywistości rozpoczyna się od zakupów. Kiedy sklepy będą otwarte?

Kiedy wypada majówka w 2022 roku?

Majówka, powszechnie nazywa długim weekendem, ma stałą datę. Każdego roku wypada na samym początku miesiąca. Jednak to, czy rzeczywiście przełoży się na długi weekend, zależy przede wszystkim od ułożenie dni.

Na początku maja wypadają dwa dni wolne od pracy. Jest to 1 maja, kiedy obchodzone jest Święto Pracy oraz 3 maja, czyli Święto Konstytucji. Często jednak, początek miesiąca i dobra pogoda zachęcają Polaków do wzięcia dodatkowego dnia wolnego, aby weekend rzeczywiście był długi. W tym roku taki zabieg pozwoli go przedłużyć aż wtorku. 

Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek "zwrócić" pracownikowi dzień wolny – zasada ta tyczy się jednak wyłącznie święta, które wypada w sobotę. W związku z tym Święto Pracy niestety nie podlega pod ten obowiązek.

Co więcej, 2 maja, czyli Święto Flagi, pozostaje normalnym dniem pracy. Jeśli chcemy przedłużyć weekend, to jedyne co pozostaje, to wziąć na ten dzień wolne.

Majówka 2022. Czy sklepy będą otwarte?

Majówkę dla wielu osób rozpoczynają tak naprawdę zakupy. Mowa przede wszystkim o produktach niezbędnych na grilla, bo w końcu maj to początek sezonu działkowego. Kiedy sklepy będą otwarte w długi weekend?

W większości sklepów zakupów nie zrobimy 1 i 3 maja. Są to ustawowo dni wolne od pracy, co za tym idzie, większe sklepy będą zamknięte. Mowa także o centrach handlowych.

Jednak bez obaw. Niektóre, mniejsze sklepy nadal będą pracować. Otwarte pozostaną także stacje paliw.

Godziny otwarcia sklepów Biedronka

  • W dni poprzedzające weekend majowy prawie 2200 sklepów sieci Biedronka czynnych będzie do godziny 23 lub dłużej.
  • Natomiast 3100 placówek czynnych będzie co najmniej do godziny 22.
  • Godziny otwarcia sklepów dostępne są na stronie: biedronka.pl/sklepy

Sklepy Lidl w długi weekend

  • ​Sklepy Lidl Polska w okresie długiego weekendu majowego będą czynne do soboty 30 kwietnia oraz w poniedziałek 2 maja.
  • W niedzielę 1 maja oraz wtorek 3 maja placówki Lidl Polska będą zamknięte. 

PoloMarket podczas majówki 2022

PoloMarket poinformował, że w czasie nadchodzącego długiego weekendu sklepy sieci czynne będą dłużej.

  • W sobotę 30 kwietnia i poniedziałek 2 maja placówki z szyldem POLOmarket będą czynne do godziny 22:00, a niektóre obiekty w miejscowościach nadmorskich nawet do 23:30.
  •  W dniach 1 oraz 3 maja sklepy POLOmarket będą nieczynne. W środę 4 maja zakupy będzie można zrobić już w standardowych godzinach otwarcia.

Żabka w majówkę. Które sklepy będą otwarte?

  • Sklepy Żabka będą czynne w regularnych godzinach w sobotę 30 kwietnia i poniedziałek 2 maja.
  • 1 i 3 maja są co prawda dniami wolnymi od pracy, jednak obowiązują wtedy te same zasady, jak w przypadku niedziel niehandlowych. Co za tym idzie, większość sklepów Żabka będzie otwarta w długi weekend majowy. Przedsiębiorcy korzystają bowiem z wyjątku, jakim jest prowadzenie sprzedaży osobiście przez właściciela.

Sklepy nieczynne w długi weekend. Gdzie mimo wszystko zrobimy zakupy?

Przez całą majówkę bez problemu zakupy zrobimy też na wszystkich stacjach paliw. Warto pamiętać, że na niektórych stacjach bp otwarte będą sklepy Easy Auchan.

Kolejne otwarcia Easy Auchan na stacjach paliw bp [LISTA SKLEPÓW]

Z kolei na pięciu stacjach paliw AVIA funkcjonują sklepy SPAR Express. Na ten moment zakupy zrobią w nich mieszkańcy Poznania (ul. Juraszków, ul. Mieszka, il. Grunwaldzka), Bielska Białej (ul. Żywiecka) oraz Gorzkowa w województwie małopolskim.


Fot. stock.adobe.com/Natallia

Reklama