To już oficjalne. Krajowa Grupa Spożywcza zaczyna funkcjonować

To już oficjalne. Krajowa Grupa Spożywcza zaczyna funkcjonować

Przed chwilą dokonał się kolejny akt dotyczący powołania Krajowej Grupy Spożywczej – poinformował podczas czwartkowej konferencji wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Narodowy holding spożywczy zaczyna funkcjonować.

Powstanie zapowiadanego od wielu lat narodowego holdingu właśnie zostało sfinalizowane, o czym poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Bezpieczeństwo żywności i dobro rolników

Krajowa Grupa Spożywcza (KGS) ma być podmiotem, który odegra istotną rolę w bezpieczeństwie żywności. Jak powiedział podczas konferencji Henryk Kowalczyk, w obliczu wojny w Ukrainie podmiot ten ma sprawić, że "będziemy się czuli znacznie bezpieczniej, jeśli chodzi o żywność".

Drugą rolą KGS ma być umożliwienie godnego sprzedawania produktów przez rolników. Holding spożywczy ma "łamać zmowy cenowe". Mowa m.in. o skupowaniu trzody ze stref ASF poniżej kosztów produkcji czy ochronie rynku owoców miękkich.

Krajowa Grupa Spożywcza będzie się rozrastać o kolejne podmioty

Wicepremier wyraził nadzieję, że obecne spółki będące "kręgosłupem" KGS-u, czyli Krajowa Spółka Cukrowa czy Elevarr, będą "obrastać" w kolejne podmioty. "To jest początek procesu konsolidacji sektora rolno-spożywczego, za nim pójdą kolejne" – dodał szef resortu rolnictwa. 

Chcielibyśmy, aby było to podmioty zajmujące się zarówno przetwórstwem, ale może docelowo również handlem, eksportem, bezpieczeństwem żywnościowym, gromadzeniem zapasów.

Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Jak zaznaczył, rolnicy powinni zobaczyć "prawdziwe, pozytywne efekty" działania Grupy już po kilku miesiącach jej działalności.

Zysk netto wzrośnie o blisko 47%. Ile zarobi Krajowa Grupa Spożywcza?

Andrzej Śliwka, wicepremier aktywów państwowych, uzasadniał powstanie narodowego holdingu względami biznesowymi oraz zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

"Według założeń i analiz, Krajowa Grupa Spożywcza jest podmiotem, który będzie mógł osiągnąć przychody na poziomie 3,5 mld złotych" – poinformował Andrzej Śliwka. Pozwoli to zwiększyć przychody w stosunku do Krajowej Spółki Cukrowej o blisko 30%.

"Sam zysk netto, który jest zakładany, wzrośnie o blisko 47%" – dodał wicepremier aktywów państwowych. Grupa Spożywcza ma rozwijać każdy ze swoich segmentów. Przypomnijmy, że według wcześniejszych zapowiedzi ma on obejmować w sumie sześć segmentów, w tym produkcję nasienną, produkcję cukru i skrobi, sektor rolny, przetwórstwa spożywczego, a także sektor zbożowo-młynarski.

Jak informuje Śliwka, w przypadku segmentu zboża i mąki, której podmiotem wiodącym jest Elevarr, mowa o kwocie 300 mln zł, jeśli chodzi o wzrost przychodów. Z kolei w przypadku skrobi wicepremier mówił o 50 mln złotych.


Fot.: Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas konferencji (fot. MRiRW)

Reklama