Luty był kolejnym miesiącem ze wzrostami cen – wynika cyklicznego raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE RESEARCH i Hiper-Com Poland. W porównaniu do stycznia br. sytuacja nieco wyhamowała, jednak nadal mówimy o dwucyfrowym wzroście.
Jak wskazuje raport, w lutym produkty były droższe średnio o 10%. Wzrosty cen dotknęły aż 10 z 12 analizowanych kategorii. Najwyższe odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, mięsa i nabiału. Jak przewidują eksperci, ceny będą nadal sukcesywnie rosnąć.
- To też może Cię zainteresować: Ceny w lutym wyższe o 10%. W najbliższych miesiącach będzie jeszcze drożej
Produkty tłuszczowe na podium. Olej podrożał o ponad 90%
Z zebranych danych wynika, że w lutym br. najbardziej podrożały r/r produkty tłuszczowe, bo aż o 66,9%. W tej kategorii najwyższe wzrosty cen w lutym dotyczyły:
- oleju, który podrożał o 90,2%,
- margaryny do pieczenia (+40,3%),
- masła (+36,1%).
Dlaczego olej jest coraz droższy?
Jak twierdzą eksperci z UCE RESEARCH, w kolejnych miesiącach należy spodziewać się jeszcze większych podwyżek w obrębie najmocniej drożejącej kategorii. Wojna między Rosją i Ukrainą wpłynie m.in. na podniesienie cen produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
- Przeczytaj też: Czy wojna spowoduje nagły wzrost cen żywności? [ANALIZA]
Mięso podrożało o ponad 1/4. Ceny będą nadal rosły
Na drugim miejscu zestawienia obejmującego największe podwyżki w skali roku znajduje się mięso – 25,2%. Ceny wołowiny poszły w górę o 34,8%, a drobiu – o 26,1%. Z kolei wieprzowina podrożała o 6,4%.
Jak tłumaczy Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland, przez utrudnione uprawy, susze i powodzie jest mniej surowca paszowego, który w efekcie podrożał. Do tego wzrosły ceny paliwa i energii, a także koszty transportu, magazynowania i pracy. W zawiązku z tym wytworzenie, przewiezienie i przechowywanie mięsa jest dużo droższe, co wpływa na cenę produktu końcowego.
Jak prognozuje dr Krzysztof Łuczak, ceny mięsa będą nadal sukcesywnie rosnąć. Powodów jest kilka. Ekspert wymienia m.in. drożejące surowce energetyczne, większe koszty pracownicze, a także rosnące podatki oraz czynniki klimatyczne.
Podium zamyka nabiał z 15% wzrostem cen
Trzecią pozycję w zestawieniu zajmuje nabiał, który w lutym br. podrożał średnio o 15,3%. W obrębie tej kategorii najbardziej podrożał ser żółty – o 25,9%. W przypadku pięciu innych produktów wzrosty sięgają od 3,6% do 13%.
Warzywa z dwucyfrowym wzrostem
Na czwartym miejscu w zestawieniu znajdują się warzywa – 13,5%. Tu zdecydowanie najmocniej podrożała kapusta – aż o 69%. Ceny ogórków poszły w górę o 33,9%, a cebuli – o 28,8%. Natomiast 2 towary spośród 7 analizowanych z tej kategorii potaniały – papryka – o 9,8%, a ziemniaki – o 6,6%.
Papier toaletowy droższy o ponad 16%
Na piątym miejscu zestawienia znalazła się chemia gospodarcza – 8,5%. Jak podają analitycy z UCE RESEARCH, największy skok cenowy dotyczył papieru toaletowego – 16,1%. Pozostałe podwyżki mieściły się w przedziale od 4,5% do 10,5%.
Źródło: MondayNews
Foto: stock.adobe.com/Tyler Olson