Zakupy w czasie wojny w Ukrainie. Co Polacy kupują częściej? [NIELSENIQ]

Zakupy w czasie wojny w Ukrainie. Co Polacy kupują częściej? [NIELSENIQ]

Od ponad dwóch tygodni jesteśmy świadkami wojny w Ukrainie. Konflikt ten niesie za sobą konsekwencje społeczne, polityczne i gospodarcze o charakterze zarówno krótko, jak i długoterminowym. Bez wątpienia również polski rynek jest pod silnym wpływem bieżących wydarzeń, które zmieniają dotychczasowe prognozy związane z dynamiką sprzedaży oraz z zachowaniami konsumentów.

Dynamika obrotów sklepów należących do grupy ponad 30 wiodących sieci detalicznych w Polsce[1] w ósmym tygodniu bieżącego roku (w dniach 21-27 lutego tj. pierwszym tygodniu wojny) odnotowała 12% wzrost w porównaniu do analogicznego tygodnia roku poprzedniego. Wartość ta jest również wyższa w odniesieniu do średniej dynamiki z poprzedzających tygodni 1-7 2022 r. (+8%).

Co w obliczu wojny Polacy kupowali częściej?

Wśród kategorii, które wykazały wyraźnie wyższe wzrosty sprzedaży w tyg. W08'2022 vs W08’2021 (w porównaniu do dynamiki z poprzedzających tygodni) możemy wymienić: pieluchy, artykuły kobiece, jedzenie dla dzieci, a także kategorie spożywcze o długim terminie przydatności takie jak mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy mięsne i rybne.

Najsilniejsze wzrosty odnotowały podstawowe kategorie spożywcze:

  • mąka (+157%),
  • cukier (+83%),
  • konserwy mięsne (+80%),
  • makaron (+59%),
  • ryż (+53%).

Niewątpliwie są to kategorie, na które zwiększony popyt związany jest z obawami wywołanymi wybuchem wojny oraz napływem ludności ukraińskiej do Polski. Fakt ten potwierdza również geograficzne zróżnicowanie dynamiki sprzedaży – największy wzrost w ubiegłym tygodniu (W08’2022) odnotowały regiony wschodnie (+15%) oraz południowo-wschodnie naszego kraju (+16%).

Należy spodziewać się, że w kolejnych odczytach danych, dynamika sprzedaży dla wymienionych kategorii będzie kontynuowała silny trend wzrostowy.


Źródło: NielsenIQ
Foto: stock.adobe.com/Nikolay N. Antonov

[1] Badanie Total Store Read obejmuje skanningowe dane sprzedażowe z grupy ponad 30 współpracujących z NielsenIQ sieci detalicznych, dla kategorii z koszyków FMCG Food, FMCG Drug, Fresh Food, Non Food.

Reklama