Palikot i Wojewódzki prezentują cover polskiego hitu. W teledysku wódka BUH

Palikot i Wojewódzki prezentują cover polskiego hitu. W teledysku wódka BUH

Błażej Król wraz z Januszem Palikotem, Kubą Wojewódzkim i Tomaszem Czechowskim, założycielami Przyjaznego Państwa prezentują klip "Party", który jest coverem wielkiego hitu zespołu Oddział Zamknięty.

Na YouTube Art2 Music pojawiło się premierowe wykonanie utworu "Party" w wykonaniu Błażeja Króla. Jest to cover wielkiego hitu zespołu Oddział Zamknięty z roku 1983. Pomysł nagrania nowej wersji utworu "Party" wyszedł od Janusza Palikota, który od lat 80-tych puszcza ten utwór na swoich imprezach domowych. Zainspirował wspólnego z Kubą i Tomka znajomego, Błażeja by wspólnie przygotowali nowe brzmienie Prywatki.

Co prawda jestem młodszy o rok od Kuby Wojewódzkiego (śmiech), ale lata 80. pamiętam doskonale. Oddział Zamknięty poznałem krótko po maturze. Za oknami kryzys, apatia i czarna rozpacz. Łatwiej było natknąć się na czołg niż autobus. Dla nas, młodych, zbuntowanych, utwór „Party” był jak objawienie, liźnięcie Zachodu. W sercu mieliśmy niegasnący żar. Wspaniałej muzyce towarzyszył jednak podły alkohol. Marzyliśmy, by nie budzić się rano z kacem, który urywał głowy. 40 lat później produkujemy w Polsce najlepsze alkohole świata. Wciąż nosimy jednak w sercu tę samą niezgodę i bunt. Stąd gdy tylko narodził się pomysł, by cofnąć się do lat 80. i razem z genialnym Błażejem Królem przywrócić emocje tamtych czasów, nie zastanawiałem się nawet sekundy. Warto, by cały wirował świat, nawet jeśli można się czasem przewrócić.

Janusz Palikot

Party Udziału Zamkniętego to był imprezowy hymn na smutne, depresyjne czasy Polski po Stanie Wojennym. Przypominam że to rok 1983, rok przed symbolicznym Orwellowskim 1984. Wódka na kartki, fajki na kartki, kartki na kartki. Jedni śpiewali Chcemy być sobą Perfektu, inni byli sobą w rytm prywatki jakiej nie przeżył nikt. Niektórzy palili sztuczne ognie, też na kartki a inni palili coś innego zawijając to w kartki. I wszystko wtedy miało fantastyczne kształty gdy zapadał zmrok. Party to protest song bez styropianu i wyciągniętego swetra. To esencja mieszania balangi, rock and rolla z ucieczką od szarego komunistycznego Jumanji. Takie numery dawały nam poczucie istnienia ostatnich znaków utraconej wspólnoty. Bez manifestów i politycznych haseł. I tego ducha chcieliśmy wskrzesić dając tej piosence nowe, zielone życie. W BUH-u jest to wszystko co w jej wersach.

Kuba Wojewódzki

Reżyserem i twórcą scenariusza teledysku jest młody, zdolny i do tego pracowity Mac Adamczak, który w niebywały sposób łączy w sobie zachwycającą świeżość spojrzenia i soczystą dawkę kreatywności z traktowaniem swoich projektów na poważnie. Nominowany do Fryderyka za swój pierwszy teledysk (Reksiu dla Margaret), pracował z Dobro, Moon Films, Film Produkcja, a obecnie Shootme. Mimo młodego wieku potrafi prowadzić aktorów i świetnie operuje językiem fabularnym. Pracował z Agatą Kuleszą, Tomaszem Kotem, Matą, Pezetem, Anją Rubik, Michałem Czerneckim, Łukaszem Simlatem, Januszem Chabiorem i PRO8L3M. Świetnie odnalazł się w projekcie “Party”, gdzie połączył świat muzyki, zabawy i reklamy.

Pamiętam dobrze lato 83’, a dokładnie upalny lipiec owego roku, kiedy to jako nastolatek razem z Januszem słuchaliśmy owego utworu Oddziału Zamkniętego i żartowaliśmy, że kiedyś zrobimy cover tej piosenki. Życie kolejny raz nas zaskoczyło i powiem tylko tyle – uważajcie o czym marzycie, bo marzenia się spełniają, tylko nie zawsze wtedy, kiedy tego oczekujemy.

Błażej Król

Źródło: inf. prasowa
Foto: mat. prasowe

 

Reklama