Palikot zakończył tokenizację beczek whisky. Zebrano łącznie 5 mln zł

Palikot zakończył tokenizację beczek whisky. Zebrano łącznie 5 mln zł

Na 17 dni przed planowanym czasem zakończenia, zebrano maksymalny cel w ramach projektu tokenizacji "Beczek Palikota". To historyczny sukces w Polsce. Ponad 4 tys. inwestorów powierzyło Tenczyńskiej Okovicie łącznie 5 mln zł.

Tokenizacja "Beczek Palikota" to projekt, który został zrealizowany w niecały rok, a także pierwsza tego typu akcja Polsce i jedna z największych w kontekście beczek whisky na świecie. 

"Beczki Palikota" w postaci tokena

W ramach projketu jeden token kosztował 100 zł i był odzwierciedleniem jednej 0,5 l butelki whisky, która zostanie rozlana w 2024 roku. "Inwestując teraz 100 zł w 0,5-litrową butelkę whisky, za trzy lata możesz odebrać pełnowartościowy alkohol, którego cena nie spadnie, a wręcz z każdym rokiem powinna notować wzrosty" – czytamy na platformie mosaico.ai.

Każdy token o wartości 100 zł reprezentuje jedną 0,5 l butelkę whisky, która zostanie rozlana w 2024 roku.
Źródło: mosaico.ai/beczkipalikota/pl

Jak zakłada Browar, przy obecnym tempie bogacenia się ludzi, wartość whisky w ciągu najbliższych lat będzie rosnąć o nawet 10% rocznie. Pierwsze litry rzemieślniczej whisky będą miały wartość kolekcjonerską.

Kolejny sukces Browaru Tenczynek

Gdy w lutym tego roku Tenczyńska Okovita ogłaszała program tokenizacji „Beczek Palikota” niewielu ekspertów wierzyło w powodzenie tego przedsięwzięcia. Warto zaznaczyć, że mimo braku doświadczeń rynku wobec tej metody pierwsza faza programu zakończyła się pełnym sukcesem. Sprzedano tokeny o wartości 1 mln złotych i to zaledwie w ciągu 6 tygodni. Przedmiotem projektu była butelka whisky o pojemności 0,5 litra, wytworzona w beczce z drewna Andean White Oak przez Tenczyńską Okovitę, której rezerwację poprzez platformę mosaico.ai przy użyciu cyfrowego prawa własności mogła dokonać pełnoletnia osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie będącą osobą prawną.

Od początku wiedziałem, że tokenizacja pozwoli spopularyzować i rozszerzyć dostępność produkowanej przez nas whisky i okowity. Zależy mi na tym, by jak najwięcej Polaków spróbowało smaku wysoko jakościowych trunków, które tworzymy z myślą o nich. Dlatego stworzyliśmy inwestorom elastyczną formę inwestowania w coś unikalnego na polskim rynku.

Janusz Palikot, współwłaściciel i pomysłodawca projektu

"Dzięki tokenizacji obrót produktami jest szybki i tani"

Jak zauważa Janusz Palikot, część inwestorów nie planuje długoterminowo czekać na realizację zysków z zainwestowanych środków, na co w pełni odpowiada program tokenizacji.

Żyjemy w miejscu, w którym nie każdego stać na zakup całej beczki lub czekanie 3 lat na realizację swojego zysku. Część z inwestorów chce szybkiej realizacji zysków z zainwestowanych przez siebie środków. Dzięki programowi tokenizacji obrót produktami Tenczyńskiej Okovity jest szybki, tani i w pełni bezpieczny. Odbywa się w wirtualnej przestrzeni, bez konieczności fizycznego kontaktu z produktem. Konsumenci naszych produktów już znają jakość Tenczyńskiej Okovity. Pora by przekonali się o tym inwestorzy. Dziękuję wszystkim za zaufanie.

Janusz Palikot, współwłaściciel i pomysłodawca projektu

Jak działa tokenizacja?

Każdy właściciel lub grupa współwłaścicieli danej beczki whisky lub okovity kupiła tokeny o wartości 100 pln każdy, odpowiadający pojemności 0,5l w danej beczce.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, aby móc mówić o whisky alkohol musi leżakować w beczce dębowej minimum 3 lata. Oznacza to, że przez ten okres zainwestowany kapitał zostaje zamrożony.

Tokeny dają szansę na płynne zarządzanie posiadanymi udziałami i samodzielnej decyzji o czasie realizacji zysku z inwestycji w alkohole produkowane przez Tenczyńską Okovitę. Każdy Klient uczestniczący w programie tokenizacji dostał do wyboru kilka opcji co zrobić z należącym do niego produktem:

  1. może odebrać butelki 0,5 l whisky wartą 200 zł każda po zakończeniu cyklu produkcji. I podjąć decyzję co z nią zrobić – sprzedać, przechować lub skonsumować,
  2. może zostawić ten alkohol do sprzedaży firmie. W takim scenariuszu zysk ze sprzedaży dzielony jest po połowie (tj. 50 zł dla inwestora, 50 zł dla firmy),
  3. może zostawić w beczce na kolejne 3 lata powiększając swój zysk. 
Źródło: mosaico.ai/beczkipalikota/pl

Kolejne edycje w trakcie przygotowywania

Jak wskazuje doświadczenie alkohole stają się jednym z ciekawych alternatywnych rynków dla inwestorów liczących na zyski. Kolejne edycje są w trakcie przygotowywania, więc każdy zainteresowany inwestor, który nie zdążył na zamkniętą już edycję będzie już wkrótce miał okazję dołączyć do wspólnego sukcesu.

Reklama