Wielkanoc 2023 - kiedy i jak obchodzimy święta?

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne święta. Zwyczaje wielkanocne są niezwykle ciekawe, jedne wciąż kultywowane, inne powoli zanikają… Bogata lista tradycji, a do tego pojawiające się pierwsze oznaki wiosny czynią te święta wyjątkowymi.

Wielkanoc 2023 - kiedy wypada?

Święta Wielkanocne wypadają 9 kwietnia (Niedziela) i 10 kwietnia (Poniedziałek)

Tradycje wielkanocne są wszystkim dobrze znane. Co roku obchodzimy Niedzielę Palmową, święcimy pokarmy, robimy pisanki, uczestniczymy w śniadaniu wielkanocnym czy oblewamy się wodą w śmigus-dyngus. Jak polacy obchodzą święta Wielkanocne?

Jak obchodzimy Wielkanoc?

Święta wielkanocne od setek lat zajmują istotne miejsce w polskim kalendarzu obrzędowym, a tradycje ich obchodzenia są bardzo silnie zakorzenione w naszej kulturze.

Według badania CBOS 67% Polaków traktuje Wielkanoc jako święto rodzinne. Równie dużo respondentów przyznało, że związane są one z przeżyciem religijnym oraz miłą tradycją, odpowiednio 51% i 45% wskazań.

Jakie potrawy na Wielkanoc?

Instytut sprawdził również które praktyki religijne i zwyczaje wielkopostne oraz wielkanocne są zachowywane w domach Polaków. 93% respondentów święci pokarm w Wielką Sobotę. Tyle samo krajan dzieli się z najbliższymi święconym jajkiem. 78% piecze w domach tradycyjne ciasta, np. mazurek. 77% Polaków święci palmę w Niedzielę Palmową. Lany poniedziałek, a wraz z nim śmigus-dyngus, obchodzi 71% respondentów. Tyle samo osób nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych bez malowania pisanek.

62% Polaków podczas świąt wielkanocnych obdarowuje dzieci upominkami, to tzw. zwyczaj zajączka. Mimo że wysyłanie kartek z życzeniami jest mniej popularne jak kiedyś to wciąż składamy sobie życzenia – głównie za pośrednictwem sms’ów i internetu (79% wskazań vs 40% wysyłanie tradycyjnych kartek z życzeniami [1].


[1] źródło: „Zwyczaje wielkopostne i wielkanocne, kwiecień 2020, CBOS.

Reklama