Absolutny rekord Panattoni. Wzrost wolumenu powierzchni o ponad 50% r/r

Absolutny rekord Panattoni. Wzrost wolumenu powierzchni o ponad 50% r/r

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, informuje o gigantycznym wzroście wynajmowanej powierzchni na polskim rynku w 2021 roku. Przez dwanaście miesięcy deweloper podpisał ok. 300 umów najmu na ponad 3,2 mln mkw. powierzchni – to o 1 mln mkw. więcej niż rok wcześniej.

Obiekty Panattoni wybrali tacy klienci jak Zalando, LPP, Media Expert, Carrefour, DHL, DB Schenker, Inpost, Solaris czy Action. W sumie deweloper dostarczył w ub. roku 1,8 mln mkw. potwierdzonych certyfikacją BREEAM, a kolejne 2,8 mln m kw. jest w budowie. W tym czasie Panattoni podpisało w sumie ok. 300 umów najmu, których wolumen sięgnął 3 257 659  mkw. To wynik o ponad 50% wyższy niż rok wcześniej.

Sektor magazynowy w Polsce pędzi, bijąc kolejne rekordy popytu i podaży. Sprzyja mu rozkwit e-commerce i chęć posiadania centrów dystrybucyjnych jak najbliżej konsumenta oraz trend nearshoring’u zwiększający aktywność produkcyjną w całej Europie. To sprawiło, że rok 2021 był przełomowy dla Panattoni i branży.

Robert Dobrzycki, CEO & Co-Owner Panattoni

Jak dodaje CEO & Co-Owner Panattoni, na koniec 2021 roku firma posiadała w budowie blisko 2,4 mln mkw., a zrealizowana przez Panattoni powierzchnia przekroczyła w Polsce 10,3 mln mkw. Robert Dobrzycki zapowiada, że równie dobry dla firmy może być także bieżący rok.

Największe transakcje Panattoni w 2021 roku

Największe ubiegłoroczne transakcje Panattoni to m.in.:

  • 146 000 mkw. dla Zalando w Bydgoszczy,
  • 105 000 mkw. dla DHL Supply Chain i Zalando pod Poznaniem,
  • 82 tys. mkw. w Gorzyczkach,
  • 78 tys. mkw. dla ID Logistics we Wrocławiu pod obsługę sektora e-commerce,
  • ponad 134  tys. mkw. dla LPP w dwóch lokalizacjach. 

Deweloper podpisał również kilkanaście transakcji z firmą InPost, wchodząc jednocześnie na nowe rynki – m.in. Głogów, Koluszki, Siedlce.

Z tych danych widać, że klienci byli zainteresowani każdym rynkiem. Oczywiście najwięcej umów dotyczyło tzw. „Wielkiej Piątki”, ale najemców przyciągały również rynki wschodzące i ściana zachodnia, która staje się nową bramą do obsługi rynku niemieckiego. Zróżnicowana była także wielkość wynajmowanej powierzchni - od zaledwie 1 000 mkw. po blisko 150 000 mkw.

Robert Dobrzycki

Ponad 1,2 mln mkw. powierzchni Panattoni z zielonymi certyfikatami

Na fali zielonej transformacji. Rok 2021 był też niezwykle efektywny dla Panattoni w zakresie wyzwań zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji w sektorze nieruchomości komercyjnych. Wszystkie ubiegłoroczne inwestycje dewelopera cechuje zminimalizowany negatywny wpływ tego typu inwestycji na środowisko, mniejsza emisja CO2, niższe koszty operacyjne obiektów oraz dbałość o wellbeing pracujących w nich osób.

We wrześniu ub.r. Panattoni podwyższyło stopień środowiskowej certyfikacji metodą BREEAM z poziomu „Very Good” na „Excellent” w ramach nowego standardu obiektów. Łączna powierzchnia inwestycji, które w 2021 r. otrzymały zielone certyfikaty, to ponad 1,2 mln mkw.

W sumie Panattoni zrealizowało już w Polsce 109 obiektów zgodnych z przyjętą przez firmę koncepcją zrównoważonego rozwoju. To łącznie ponad 3,6 mln mkw. powierzchni poddanej certyfikacji. Kolejne 1,1 mln mkw. jest zaś w trakcie procesu pozyskania oceny „Excellent”.

Reklama