Co czeka rynek magazynowy w 2022 roku?

Pandemia zdecydowanie przyspieszyła rozwój rynku e-commerce. Kanał online w sprzedaży ogółem w samym 2021 roku wzrósł udziałowo z ok. 5% do 9%. W opinii Savills rozwój rynku e-commerce pozostaje jednym z motorów napędowych popytu na powierzchnie logistyczne.

Nowością w handlu nowoczesnym, która rozpoczęła dynamiczną walkę o klientów, okazały się dark stores, czyli mikro centra dystrybucyjne, które umożliwiają dostarczenie zamówionych online produktów do klienta w kilka minut. W 2021 roku otwarcie tego formatu w Polsce ogłosiła m.in. sieć Żabka. Swoje platformy mają też Lisek, Jokr i Swyft, a Biedronka rozpoczęła współpracę w tym zakresie z Glovo.

Przeczytaj też:

Czy wzrosną ceny za wynajem magazynów?

W 2022 roku, według Savills, możemy spodziewać się dalszych wzrostów kosztów budowy, cen gruntów oraz presji na zwiększanie wynagrodzeń. Przełoży się to w pierwszej kolejności na wzrost opłat eksploatacyjnych. Najemcy będą także odczuwać różnicę kursową, ze względu na standard rynkowy jakim jest rozliczanie opłat za wynajem w euro. Może być to też pierwszy rok od dawna, kiedy w górę pójdą stawki czynszu za wynajem powierzchni magazynowych i biurowych.

 

2022 rok może być czasem większych zakupów na rynku inwestycyjnym. Nadal obserwować będziemy wysoki popyt na nieruchomości magazynowe oraz zwiększający się udział sektora PRS. Na nowych właścicieli czeka kilka spektakularnych projektów biurowych. Wartość transakcji inwestycyjnych może w przyszłym roku zbliżyć się do poziomów odnotowywanych przed pandemią. 

Troska o środowisko i człowieka

Przyszły rok na rynku nieruchomości będzie też prawdopodobnie czasem, kiedy bardzo wyraźnie zacznie być widoczne realne przełożenie strategii ESG na rynek nieruchomości. Termin ten oznacza nie tylko troskę o środowisko, ale również o człowieka. I to własnie tutaj Savills widzi potencjał dla rynku magazynowego, gdzie chcący się wyróżnić deweloperzy, oprócz inwestowania w energooszczędność, zaczną również stawiać na drugi z filarów ESG, czyli aspekt ludzki. 

Inwestycje typu brownfield

Na rynku biurowym różnice pomiędzy budynkami, które spełnią wytyczne ESG, a tymi, których właściciele przegapią okres zmian, staną się coraz bardziej widoczne. Obecnie starsze inwestycje i te w lokalizacjach pozacentralnych borykają się z wyzwaniami związanymi z refinansowaniem. Pojawiają się jednak powoli chętni na zakup istniejących budynków, z zamiarem dokonania gruntowych modernizacji, a czasem zmiany ich funkcji czy wręcz wyburzenia. Dotyczy to również deweloperów magazynowych, wśród ktorych pojawiła się większa wola do inwestycji typu brownfield, aby zabezpieczyć dobre lokalizacje.

Nowe technologie w nieruchomościach

Ostatnim z trendów prognozowanych przez Savills na 2022 rok są innowacje, pod postacią implementacji nowych technologii w nieruchomościach (proptech) i wykorzystania dużej ilości danych w ich obsłudze (big data). Pęd w kierunku coraz większej automatyzacji będziemy obserwować na powierzchniach produkcyjnych, w budynkach biurowych oraz w autonomicznych sklepach. Do coraz większej ilości zadań związanych z zarządzaniem i wyceną nieruchomości będą wykorzystywane nowoczesne narzędzia oparte o analizę danych.


Źródło: Firma doradcza Savillis

Reklama