Jak ma wyglądać informacja o zerowym podatku VAT na żywność w sklepach?

Jak ma wyglądać informacja o zerowym podatku VAT na żywność w sklepach?
Zerowy VAT wzór informacji sklep VAT wzór informacji stacje paliw Jak ma wyglądać informacja o zerowym podatku VAT na żywność w sklepach?

Od wtorku 1 lutego br. wchodzi w życie ustawa obniżająca opodatkowanie produktów spożywczych. Mowa o podstawowych artykułach, które dotychczas objęte były 5% VAT-em. Ustawa nakłada także na sprzedawców dodatkowy obowiązek. Detaliści będą musieli informować swoich klientów o działaniach o rządu.

Sprzedawcy będą musieli umieścić w sklepie czytelną informację o obowiązującej obniżonej stawce VAT. Jak wynika z przepisów, informacja ta ma być zlokalizowana przy kasie rejestrującej w sklepie lub na stacji paliw. 

Informacja o zerowym podatku VAT – jak ma wyglądać? 

Ministerstwo Finansów opublikowało oddzielne wzory informacji o obniżonych podatkach VAT dla sklepów spożywczych i stacji paliw. Jednak w obydwu przypadkach sprzedawcy będą zmuszeni znaleźć miejsce na tabliczkę w strefie przykasowej. Jak informuje MF czytelna informacja ma znajdować się przy kasie rejestrującej.

Wzór informacji o 0% podatku VAT na żywnośc dla sklepów spożywczych.
Źródło: MF

Wzór dedykowany sklepom, w których odbywa się sprzedaż żywności objętej zmianą podatkową zawiera informacje o obowiązujące od 1 lutego do 31 lipca br. wyzerowanej stawce VAT. Z kolei informacja opracowana dla stacji paliw wzbogacona jest o także o wiadomość o obniżonym podatku na paliwo silnikowe oraz zwolnieniu z opodatkowania od sprzedaży detalicznej.

Wzór informacji o obniżonych podatkach na stacje paliw.
Źródło: MF

Sklepy z kolejnymi obowiązkami

Jak zapowiadał premier, wyzerowana akcyza na produkty spożywcze ma przynieść polskiej rodzinie oszczędność na poziomie 40-50 zł. Dla sklepów oznacza to jednak sporo trudności. Zmiany podatkowe zostały ogłoszone zaledwie na trzy tygodnie przed faktycznym wejściem w życie. W związku z tym detaliści mieli niewiele czasu na przygotowanie.

Więcej na ten temat:

A mowa chociażby w prowadzeniu zmian w obrębie systemu sprzedażowego oraz przeprogramowaniu kas. Dodatkowo, od 1 lutego br. będą zmuszeni szukać miejsca na "czytelną" informację w strefie przykasowej. W której najczęściej każdy fragment przestrzeni jest bardzo dobrze zagospodarowany. 

Biedronka wprowadza nowe etykiety cenowe

Część sieci handlowych zdecydowało się na wprowadzenie niższych o podatek VAT cen jeszcze przed faktycznym wejściem w życie przepisów. Dotyczy to m.in. Biedronki, która o obniżce informuje w gazetce promocyjnej obowiązującej już od poniedziałku 31 stycznia.

Przeczytaj też: 

Sieć z tej okazji wprowadziła także specjalne etykiety cenowe, które znajdą się przy każdym produkcie objętym wyzerowaną stawką. Na etycie znajduje się, tak jak zwykle, regularna cena artykułu (z 5% VAT). Dodatkowo klienci zobaczą też informację o dokładnej wartości podatku oraz cenę po jego odjęciu. Jak komentuje Maciej Łukowski, dyrektor działu zakupów i członek zarządu sieci Biedronka, dzięki temu, klienci będą mogli w łatwy sposób zobaczyć ile zaoszczędzają dzięki nowym cenom.

Nowe etykiety cenowy już pojawiły się w sklepach Biedronka. Zawierają informację o kwocie VAT w przypadku każdego produktu objętego obniżką oraz cenę z wyzerowanym podatkiem.
Źródło: mat. prasowe

 

Reklama