Będzie zerowy VAT na żywność. Osiągnięto porozumienie na poziomie unijnym

Będzie zerowy VAT na żywność. Osiągnięto porozumienie na poziomie unijnym

Podczas wtorkowego spotkania Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) osiągnięto porozumienie w sprawie tekstu noweli dyrektywy VAT. Zgodnie z nim kraje UE, w tym także Polska, będą mogły stosować zerową stawkę VAT na artykuły pierwszej potrzeby. Wśród nich znajduje się także żywność.

Dyskusja o zerowym podatku VAT toczyła się już od 2 lat na szczeblu europejskim. Teraz decyzję przyspieszyła galopująca inflacja. Porozumienie podjęte podczas spotkania Ecofin zakłada listę 24 towarów i usług, do których będzie można stosować obniżoną stawkę wynoszącą 5% – choć państwa członkowskie będą mogły stosować niższy podatek, także zerowy. Wśród nich znajdują się m.in. leki oraz artykuły spożywcze.

Zerowa stawka VAT na żywność

Na polskiej arenie politycznej o zerowej stawce VAT na żywność zrobiło się podczas ogłoszenie tarczy antyinflacyjnej. Podczas prezentacji pakietu tarczy premier Morawiecki wspomniał, że rząd zastanawiał się nad wprowadzeniem zerowej stawki właśnie na artykuły spożywcze. Wtedy jednak nie zgodziła się na to Komisja Europejska.

Przeczytaj też:

W ramach pakietu pomocowego rząd wprowadził dodatek osłonowy, czyli jednorazową dopłatę dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Jak mówił premier, było to odpowiedzią na odmowę Komisji Europejskiej dotyczącą właśnie zerowego podatku na żywność.

Od kiedy zerowa stawka VAT na żywność zacznie obowiązywać w Polsce?

Dyrektywa dotycząca obniżonego podatku VAT zostanie przyjęta przez Radę Europejską w 2022 roku, najprawdopodobniej w pierwszej połowie. Podczas spotkania Ecofin, minister finansów Tadeusz Kościński, zaapelował o możliwość wcześniejszego wprowadzenie przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na okres 6 miesięcy. 

Wśród produktów wskazanych do tymczasowego objęcia obniżką VAT-u znalazły się m.in. produkty mleczarskie, warzywa i owoce, mięso i ryby, zboża, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze i oleje, niektóre napoje.