Zerowa stawka VAT na żywność już w najbliższym czasie? Jest zgoda KE

Zerowa stawka VAT na żywność już w najbliższym czasie? Jest zgoda KE

Komisja Europejska wydała nieformalną zgodę na wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność – ustaliło RMF FM. Jak podaje KE "po prostu przymknie oczy na fakt, że Polska przez kilka miesięcy nie będzie w zgodzie z aktualną dyrektywą VAT-owską".

Za kilka miesięcy ma wejść w życie nowa dyrektywa, która pozwala na obniżenie stawki VAT na produkty pierwszej potrzeby, w tym żywność, do 5%. Choć państwa członkowskie będą mogły stosować także niższy podatek, w tym zerowy. Polski rząd nie chciał czekać na formalne wprowadzenie zmiany, które może zacząć obowiązywać dopiero pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku. Rząd ubiegał się o możliwość zastosowania zerowej stawki w Polsce już wcześniej.

Jak informuje RMF FM, Polska nie będzie musiała czekać na formalne zatwierdzenie zmian. Komisja Europejska wyraziła nieformalną zgodę na wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność w kraju praktycznie od zaraz. Jak informuje portal RMF24.pl, KE nie będzie się sprzeciwiać, gdy polskie władze wprowadzą zerowy VAT na żywność już w najbliższych tygodniach. Oznacza to, że organ unijny przykmnie oko, jeśli w Polsce przez kilka miesięcy nie będzie obowiązywała aktualna dyrektywa.

Reklama