Mimo rosnącego PMI, wśród producentów narastają obawy o 2022 rok

Mimo rosnącego PMI, wśród producentów narastają obawy o 2022 rok

​Rok zaczynamy kolejnymi znakomitymi wynikami indeksu menedżerów logistyki (PMI), który w grudniu wzrósł o 1,7 pkt. do poziomu 56,1 pkt. To najlepszy wynik od lipca 2021 r. – podała firma Markit.

Jak komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan: "Przemysł jest niesiony w głównej mierze przez wzrost produkcji oraz nowych zamówień. To one wygenerowały popyt na pracowników, których nadal brakuje na rynku pracy". Grudzień był kolejnym miesiącem, w którym producenci borykali się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników – wskazują wyniki cząstkowego wskaźnika odpowiedzialnego za zatrudnienie w głównym indeksie PMI.

Wśród producentów spore obawy o przyszłość

Rynek ciągle żyje w obawie o przyszłość. Świadczy o tym największy w historii badania wzrost zapasów środków produkcji. Przedsiębiorcy gromadzą towary i produkty w obawie przed ciągłym i prognozowanym na 2022 r. wzrostem cen hurtowych, ale także energii.

Nadal na rynku istnieje zagrożenie związane z podażą towarów. Mimo, że następuje wzrost liczby produktów dostarczanych z Azji, to trafiają one na rynki, gdzie marże producentów są dużo wyższe niż w Polsce.

Odczyt jest pierwszym ze styczniowych danych, które potwierdzają nasze prognozy o mocnym wzroście PKB za IV kw. w Polsce, który może nawet oprzeć się o granicę 10%, co w konsekwencji przyniesie przekroczenie 6% rocznego wzrostu PKB w całym 2021 r.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Źródło: Konfederacja Lewiatan