200 nowo otwartych sklepów, w tym 188 powstałych w procesie konwersji Tesco, dwa nowe centra dystrybucji, blisko 40 placówek z kasami samoobsługowymi, prawie 600 sklepów funkcjonujących na koniec roku – tak w skrócie można podsumować mijający rok działalności sieci Netto w Polsce.
30 grudnia zostanie otwarty ostatni w tym roku sklep pod szyldem Netto. Tym samym bilans otwarć nowych placówek w 2021 r. osiągnie poziom 200 sklepów.
Transformacja Tesco ruszyła 16 marca 2021 r. wraz z wydaniem przez UOKiK ostatecznej zgody na przejęcie 301 sklepów i dwóch centrów dystrybucji Tesco przez Salling Group, właściciela sieci Netto. Otwarcie pierwszych czterech sklepów Netto w miejsce Tesco nastąpiło niespełna dwa miesiące później, 27 maja. Tego samego dnia liczba sklepów Netto w Polsce przekroczyła 400, a zaledwie cztery miesiące później wynosiła już 500 placówek.
Najwięcej nowych sklepów Netto w ramach konwersji powstało w województwach śląskim (28 placówek), mazowieckim (25) i małopolskim (24). Z kolei wśród miast liderami są Łódź, która wzbogaciła się o siedem nowych sklepów Netto, Warszawa (pięć), Bielsko-Biała i Kraków (oba miasta po cztery).
Transformacja szybsza niż zakładano
Początkowy plan zakładał konwersję ponad 150 sklepów do końca 2021 r. Jednak sprawny przebieg procesu, zaangażowanie i profesjonalizm zespołów projektowych i współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi pozwoliła na zwiększenie dynamiki integracji sieci Tesco z Netto i osiągnięcie tego kamienia milowego już w połowie listopada. Ostatni sklep Netto 3.0 w miejsce dawnego sklepu Tesco w tym roku zostanie otwarty 30 grudnia w Rogoźnie.
Przejęcie polskiej części biznesu Tesco pozwoliło Netto na pozyskanie także dwóch centrów dystrybucji – w Gliwicach i w Teresinie, które od listopada zaopatrują wyłącznie sklepy Netto.
Blisko 600 sklepów Netto
Netto nie zapomina o otwieraniu całkowicie nowych sklepów. Obok 188 skonwertowanych placówek, 12 powstało w ramach rozwoju organicznego. Nowe sklepy otwarto głównie jako obiekty wolnostojące. Niektóre, jak np. sklep w Oświęcimiu przy ul. Legionów, w Rogoźnie przy ul. Fabrycznej czy w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Kaliskiej, działają w obrębie parków lub galerii handlowych.
Łącznie Netto kończy rok 2021 z prawie 600 sklepami zlokalizowanymi w całym kraju. Proces konwersji będzie kontynuowany także w przyszłym roku. Pierwsze sklepy Netto 3.0 po transformacji Tesco w 2022 r. zostaną otwarte w drugiej połowie stycznia. W całym przyszłym roku Netto planuje otworzyć ok. 70 sklepów, w tym ok. 10–15 placówek powstałych w ramach rozwoju organicznego.
Kasy samoobsługowe w Netto
W 2021 r. sieć zainwestowała również w dalsze unowocześnianie swoich placówek, wyposażając pierwsze sklepy w wygodne kasy samoobsługowe. Obecnie udogodnienie to dostępne jest już w blisko 40 sklepach Netto, a plany sieci na 2022 r. pozwolą na zaoferowanie tego rozwiązanie kolejnym klientom.
źródło: informacja prasowa