Netto tłumaczy jak nie marnować żywności w czasie świąt

Netto tłumaczy jak nie marnować żywności w czasie świąt

Sieć handlowa Netto kontynuuje kampanię edukacyjną Nie zmarnuj świąt poświęconą odpowiedzialnemu kupowaniu, planowaniu domowego budżetu i przygotowywaniu posiłków w myśl idei niemarnowania żywności.

Netto we współpracy z ekspertką kuchni zero waste Jagną Niedzielską przestrzega przed nieprzemyślanymi zakupami, które generują zbędne wydatki i duże ilości zmarnowanego jedzenia.

Jak nie marnować żywności?

  1. Zastanów się w jakim gronie będziemy do stołu zasiadać, a tym samym zaplanuj dania, również pod kątem liczby porcji, i z tą myślą zrób przedświąteczne zakupy.
  2. Zadbaj o właściwe przechowywanie żywności, by zachować jej świeżość, przy czym świąteczne potrawy można zwyczajnie zamrozić.

Jak długo można trzymać w zamrażarce makowiec lub co zrobić z bigosem?

Konkretne wskazówki z poradami zero waste dostępne są na www.netto.pl/nie-zmarnuj-swiat. Z badania Netto dot. niemarnowania żywności wynika, że niemal 5 na 10 badanych zna zasady właściwego przechowywania żywności i je stosuje, tyle samo nie zna konkretnych zasad, ale ma i wykorzystuje swoje sprawdzone sposoby na przechowywanie po to, by uchronić żywność przed zmarnowaniem.

Badanie Netto

Z badania przeprowadzonego przez Netto wśród przedstawicieli mediów wynika, że 86 proc. osób przelicza produkty z myślą o liczbie osób, które będą je spożywały. To dobry nawyk, który pozwala opracować listę zakupów zawierającą to, czego potrzebujemy, w niezbędnych ilościach. Okazuje się, że aż ¾ respondentów badania Netto udaje się do sklepu z listą. Mimo to niemal wszyscy spośród nich (96 proc.) kupują produkty spoza listy. To może prowadzić do powstania nadmiaru, również w czasie świąt. Co więc zrobić, gdy po świętach zostaną nam niezjedzone potrawy?

2 na 3 respondentów regularnie monitoruje świeżość żywności w swoich kuchniach, co więcej aż 86 proc. zastanawia się jak może wykorzystać produkt, gdy zbliża się jego termin przydatności do spożycia. Co dzieje się z produktami po terminie lub takimi, które utraciły świeżość (owoce, warzywa)? Zanim trafią na śmietnik, aż 70 proc. ankietowanych sprawdza ich zapach i smak – jeśli parametry nie budzą zastrzeżeń, są zjadane.

Produkty, które wyrzucane są najczęściej to warzywa i owoce, nabiał, wędliny i pieczywo. Powód? Zepsuły się.

Statystyki pokazują, że najwięcej żywności marnuje się w gospodarstwach domowych. Jak zmienić ten trend? Sądzimy, że małe kroki będą odpowiednie. Dlatego dzielimy się wiedzą i wskazówkami, które pomogą działać nam w naszych domach, przygotowując się do świąt.

Patrycja Kamińska, PR Manager Netto Polska

Ile pieniędzy wyrzucamy na śmietnik?

Blisko 8 na 10 osób nie przelicza na złotówki wyrzucanych produktów spożywczych. Zgodnie z danymi PROM, jest to około 50 zł tygodniowo w każdym gospodarstwie domowym.

Odsłona kampanii Nie zmarnuj świąt we współpracy z Jagną Niedzielską to już kolejny projekt Netto mający na celu ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na otoczenie. Wcześniej w tym roku duński detalista informował o ograniczeniu emisji CO2 i redukowaniu strat żywności w łańcuchu dostaw dzięki zastosowaniu usług poolingowych. Od listopada bieżącego roku sieć nie prowadzi także sprzedaży jaj z chowu klatkowego. Netto podkreśla, że szczególna troska o środowisko naturalne wynika ze skandynawskich korzeni sieci.

źródło: informacja prasowa

Reklama