Allegro wprowadza wyszukiwanie obrazem oparte na AI. Jak to działa?

Allegro wprowadza wyszukiwanie obrazem oparte na AI. Jak to działa?

Allegro wprowadza nową funkcję do swojej aplikacji. Mowa o opierającej się na algorytmie uczenia maszynowego wizualnej wyszukiwarce, która jedynie po przesłanym przez użytkownika zdjęciu znajduje podobne produkty na platformie. Jak to działa w praktyce  wyszukiwanie po zdjęciu na Allegro?

Obecnie funkcja Allegro, wyszukiwanie obrazem obsługuje ponad 100 mln ofert w następujących kategoriach: moda (w tym buty i odzież sportowa), zdrowie, uroda, produkty spożywcze, media, książki, komiksy, gry i muzyka, zabawki, a także znaczną część kategorii dom i ogród. Choć Allegro pracuje już nad tym, aby wizualna wyszukiwarka była dostępna także w innych kategoriach.

Algorytm wyszukiwania zdjęcia Allegro bierze pod uwagę pierwsze zdjęcie w ofercie. Jeśli przedmiot na miniaturce jest podobny, do tego wysłanego przez użytkownika, zostaje wyświetlony w propozycjach. Na wyszukiwanie wpływa oczywiście rozdzielczość zdjęcia. Im lepsza jakość, tym większa szansa na lepsze propozycje. 

Wyszukiwanie obrazem na Allegro. Jak to działa?

Wyszukiwanie obrazem jest nową funkcją wbudowaną w aplikację Allegro (dostępną dla urządzeń z systemem Android lub iOS). Użytkownik może zrobić i wysłać zdjęcie np. wybranego ubrania, butelki wody czy książki, po czym narzędzie Allegro na podstawie algorytmów uczenia maszynowego wyszuka artykuły dostępne na stronie i wyświetli najbardziej pasujące oferty. Co więcej, użytkownik nie musi nawet iść do sklepu i samodzielnie robić zdjęcia produktu. Wyszukiwarka obrazem od Allegro rozpoznaje zdjęcia przedmiotów np. w czasopismach czy na zrzutach ekranu na telefonie.

Wyszukiwarka wizualna wymagała zupełnie nowej architektury wyszukiwania i technologii uczenia maszynowego. Pod prostotą użytkowania kryje się wyrafinowany system. Spodziewamy się, że nasze narzędzie będzie w stanie zaoferować kupującym bogaty wybór podobnych produktów.

Wojciech Bogdan, Chief Data Officer w Allegro

Przez wiele lat zespół Allegro opracowywał różne funkcje ułatwiające zarządzanie sprzedażą, takie jak usługi szybkiej dostawy czy wygodne metody płatności. Teraz platforma wkracza w zupełnie nową erę, tworząc narzędzie wykorzystujące algorytmy uczenia maszynowego, dzięki któremu wyszukiwanie i zamawianie wymarzonych produktów stanie się jeszcze łatwiejsze.

Zawsze stawiamy na nowoczesne technologie. Poza tym od samego początku chcieliśmy ułatwić Polakom robienie zakupów w Internecie. Właśnie dlatego kolejnym logicznym krokiem było wprowadzenie nowatorskiego rozwiązania, które pomogłoby wyszukiwać trudno opisywalne produkty. Możemy łatwo zidentyfikować usłyszaną w radiu piosenkę czy rosnącą na naszym osiedlu roślinę. Dlaczego miałoby być inaczej z sukienką czy artykułem spożywczym, który zobaczyliśmy na ulicy albo w sklepie? Pomysł na wyszukiwanie zdjęciem wziął się z sytuacji, w której każdy z nas kiedyś był – kto nigdy nie próbował godzinami znaleźć fajną koszulkę czy parę butów, którą wcześniej zobaczył gdzieś na ulicy?

Wojciech Bogdan

Aplikację Allegro można pobrać w sklepach Google Play i App Store.

Reklama