Ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę. Prezydent podpisał nowelizację

Ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę. Prezydent podpisał nowelizację

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy, która zakłada podniesienie stawki akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Oznacza to, że od stycznia 2022 roku możemy spodziewać się wzrostu cen tych produktów.

Nowela ustawy, zanim trafiła pod długopis prezydenta, została zawetowana przez senat. Jednak na niewiele się to zdało. 29 października sejm bezwzględną większością głosów odrzucił senackie weto. Po podpisaniu noweli przez prezydenta pozostaje jedynie czekać na wejście w życie nowych stawek, które ma nastąpić już w 2022 roku.

Czekają nas podwyżki cen alkoholi i papierosów

Nowelizacja zakłada podwyższenie stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10% już w 2022 roku. Następnie obowiązywać będzie "mapa drogowa", czyli harmonogram, który zakłada coroczne podnoszenie stawki o 5% przez 5 następnych lat. Wskutek planowanego podatku wódka będzie kosztowała nawet 50 zł – informował Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

To może Cię zainteresować:

W przypadku wyrobów tytoniowych nowelizacja wprowadzi zmiane w postaci podwyższenie minimalnej stawki akcyzy na papierosy o 5%, czyli z obecnych 100% do 105% już od przyszłego roku. Zmiany nie ominą również wyrobów nowatorskich, których stawka kwotowa ma być podniesiona o 100%. Następnie w latach 2023-2027 stawka kwotowa będzie podnoszona co roku o kolejne 10%.

Wielokrotne apele branży zdały się na nic

Branże alkoholowa i tytoniowa wielokrotnie apelowały do rządu o dialog. Uwagi do pierwotnego projektu zgłosiły w sumie 34 podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych lub je reprezentujące.

Przeczytaj też:

W związku z wprowadzeniem wyższej stawki akcyzy pojawia się poważne ryzyko rozwoju czarnego rynku. "Każdy wzrost kosztów czy cen produktu finalnego na półce, tego oficjalnego, legalnego produktu, powoduje aktywizację szarej strefy, którą tak naprawdę można nazwać czarnym rynkiem" – przestrzega Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

O ile wzrośnie cena alkoholu i papierosów?

Ministerstwo Finansów przewiduje, że nowe stawki przełożą się na konkretne podwyżki cen. Przypuszcza się, że:

  • wódka zdrożeje o ok. 1,50 zł, (butelka 0,5 l),
  • wino zdrożeje o ok. 16 groszy (butelka 0,75 l),
  • piwo zdrożeje o ok. 6 groszy (puszka 0,5 l),
  • paczka papierosów zdrożeje o ok. 30 groszy,
  • wyroby nowatorskie – czyli tzw. papierosy do podgrzewania – wzrost ceny o ok 1 zł w przypadku jednej paczki.
Reklama