Sejm podjął decyzję. Od przyszłego roku wzrośnie stawka akcyzy

Sejm podjął decyzję. Od przyszłego roku wzrośnie stawka akcyzy

2 grudnia odbyło się posiedzenie sejmu, w trakcie którego głosowano nad wetem senatu do nowelizacji ustawy, która zakłada znaczne podwyższenie akcyzy na alkohol i papierosy w 2022 roku, a następnie kolejne podwyżki przed 3 lata.

Sejm odrzucił senackie weto do ustawy akcyzowej

Komisja po rozpatrzeniu uchwały senatu w sprawie zmiany ustawy o podatku akcyzowym i innych ustaw, zarekomendowała jej odrzucenie. Sejm bezwzględną większością głosów odrzucił senackie weto w sprawie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym podjęto decyzję o podniesieniu akcyzy na alkohol i papierosy. Teraz ustawa trafi do Prezydenta.

Za odrzuceniem zagłosowało 224 posłów, przeciwko – 199, od głosu wstrzymało się 7.

50 zł za pół litra wódki i rozwój czarnego rynku

Branża spirytusowa podkreśla, że podwyżka akcyzy nigdy nie jest dobrą wiadomością zarówno dla branży alkoholowej jak i dla konsumentów. Jednak obecne podniesienie podatku wypada w czasie, gdy rynek dopiero zaczyna radzić sobie po zeszłorocznej podwyżce akcyzy. Do tego branża dotknięta została jeszcze tzw. opłatą cukrową i podatkiem od małych pojemności alkoholi. Co więcej, obecnie mamy do czynienia z bardzo dużym skokiem inflacji, a to odbija się kosztach produkcji. Drożeją bowiem nie tylko surowce, ale też wzrasta koszt transportu spowodowany rosnącymi cenami paliw.

Proszę pamiętać o tym, że branża alkoholowa, jak i przede wszystkim jej odbiorcy zostali bardzo mocno dotknięci sytuacją covidową i szczególnie gastronomia podnosi się dopiero, z właściwie totalnego upadku. Dołożenie podwyżki alkoholu, który stanowi w gastronomii bardzo duży udział sprzedaży jest dla tych przedsiębiorców bardzo złą wiadomością.

Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy

Nielegalny alkohol – ryzyko rozwoju szarej strefy

Branża alkoholi mocnych zaznacza też, że wysokie podwyżki ceny produktu wpływają na rozwój handlu nielegalnym towarem. Szara strefa może zostać mocno rozwinięta.

Podwyżka akcyzy w szczególności w przypadku branży spirytusowej, czyli alkoholi mocnych, ma niezwykle istotny aspekt w zakresie czarnego rynku. Każdy wzrost kosztów czy cen produktu finalnego na półce, tego oficjalnego, legalnego produktu, powoduje aktywizację szarej strefy, którą tak naprawdę można nazwać czarnym rynkiem.

Witold Włodarczyk

Obejrzyj pełny komentarz Witolda Włodarczyka:

Projekt ustawy zakłada tzw. „podwyżkę kroczącą”. Założenie jest takie, że stawka akcyzy ma wzrosnąć o 10% od najbliższego roku, a w latach 2023-2027 – każdego roku o kolejne 5%. Finalnie za 6 lat wzrost podatku wyniesie kilkadziesiąt procent. To oznacza, że przeciętna półlitrowa butelka wódki będzie kosztowała w granicach 50 zł za sztukę.

Przeczytaj też:

Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku zwiększy się stawka akcyzy dla wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Następnie do 2027 roku obowiązywać będzie "mapa drogowa", czyli harmonogram który zakłada rokroczne podwyżki podatku akcyzowego o 5%.

Posiedzenie sejmu

Obrady sejmu można obejrzeć tutaj:

Przypominamy, że 26 listopada senat odrzucił nowelizację ustawy dot. akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Za odrzuceniem ustawy głosowało 52 senatorów, przeciw odrzuceniu – 45, od głosu wstrzymał się 1 senator.