Senat odrzucił projekt ustawy drastycznie zwiększającej stawkę akcyzy

Senat odrzucił projekt ustawy drastycznie zwiększającej stawkę akcyzy

Senat podczas dzisiejszego głosowania odrzucił nowelizację ustawy dot. akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Oznacza to, że nowela ponownie wróci do Sejmu. Odrzucenie projektu rekomendowała senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Za odrzuceniem ustawy głosowało 52 senatorów, przeciw odrzuceniu – 45, od głosu wstrzymał się 1 senator.

Zmiany przegłosowane w październiku przez Sejm zakładają początkowe podwyższenie akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe już w 2022 roku, a następnie wprowadzenie corocznych, kolejnych podwyżej aż do 2027 roku.

Przeczytaj też:

Branża tytoniowa i alkoholowa już od opublikowania projektu zgłaszała szereg uwag. Stanowiska w tej sprawie zabrali m.in.: Polska Izba HandluFederacja Przedsiębiorców PolskichZPPP – Browary PolskieZwiązek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa

Jakie ceny będą w sklepach?

Zgodnie z propozycjami proponowanymi w projekcie ustawy, w ciągu kolejnych sześciu lat akcyza na mocne alkohole wzrosłaby sumarycznie do 45%. To oznacza, że półlitrowa butelka wódki będzie kosztować 50 zł – wskazuje ZPPPS. 

Jak będą wyglądały ceny w 2022 roku w sklepach w porównaniu do 2021 roku, jeśli wejdzą w życie przepisy dotyczących podwyższenia akcyzy?

  • wódka: wzrost opodatkowania na butelce (0,5 l) o około 1,50 zł
  • wino: wzrost opodatkowania na butelce (0,75 l) o około 16 groszy
  • piwo: wzrost opodatkowania na puszce (0,5 l) o około 6 groszy
  • papierosy: wzrost opodatkowania na paczce (20 szt.) o około 30 groszy
  • wyroby nowatorskie: wzrost opodatkowania na cenie paczki o około 1 zł

 

Foto główne: Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Reklama