Netto zmniejszyło emisję CO2 do atmosfery aż o 2 tys. ton

Netto zmniejszyło emisję CO2 do atmosfery aż o 2 tys. ton

Netto udało się zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery aż o 2 tys. ton. To zasługa wprowadzonej do łańcucha dostaw usługi poolingowej w zakresie opakowań zwrotnych. Jest to element systemu gospodarki zamkniętego obiegu.

Pooling opakowań zwrotnych, czyli wykorzystanie w procesie realizacji dostaw skrzynek wielokrotnego użytku, jest rozwiązaniem, które Netto wprowadziło już pod koniec 2019 roku. Aktualnie już ponad 30 dostawców realizuje dostawy artykułów świeżych do Netto korzystając z tej metody.

Zielone skrzynki, w których eksponowana jest duża część warzyw i owoców w sklepach Netto to właśnie skrzynki EPS, których zastosowanie pozwala nam ograniczać straty żywności na etapie transportu aż o 97,5%, ale również umożliwia redukcję emisji CO2 do atmosfery o 40% poprzez ograniczenie użycia opakowań jednorazowych

Patrycja Kamińska, PR Manager Netto Polska

Na czym polega pooling opakowań zwrotnych?

Sam proces poolingu jest wyjątkowo prosty. Dostawca wynajmuje skrzynki od Euro Pool System, które po spakowaniu dostarcza do każdego z centrów dystrybucyjnych Netto. Stamtąd wypełnione skrzynki trafiają do sklepów Netto w całej Polsce, gdzie są eksponowane na półkach, bez konieczności ponownego przepakowywania artykułów. Następnie odbywa się transport zwrotny, czyli przekazanie skrzynek do centrum serwisowego EPS, gdzie są one czyszczone i dezynfekowane. Przygotowane do ponownego użytku skrzynki trafiają do magazynów Euro Pool System, gdzie czekają na powtórne wykorzystanie. Po czyszczeniu i dezynfekcji wracają do obiegu i są powtórnie wykorzystywane.

Dziś skrzynki EPS wykorzystujemy w systemie dostaw warzyw i owoców. Planujemy poszerzać ten zakres o kolejne grupy asortymentowe. Korzyści zastosowania poolingu są wymierne, zwłaszcza dla środowiska, a to argument, który ma olbrzymie znaczenie dla Grupy Salling, będącej właścicielem Netto, dla naszych pracowników, naszych klientów, a także przyszłych pokoleń.

Patrycja Kamińska

 

Niewątpliwą zaletą skrzynek EPS jest także materiał, z którego zostały wytworzone, a który nadaje się w 100% do recyklingu.

 

Źródło: informacja prasowa

Reklama