W sklepach Carrefour nie kupimy już żywego karpia

Sprzedaż żywych karpi w sklepach budzi kontrowersje już od kilku lat. Już co roku w okresie przedświątecznym internet zalewają negatywne komentarze oraz nagrania i zdjęcia ukazujące złe warunki przechowywania żywych ryb, jak niewystarczająca przestrzeń wydzieloną dla tych stworzeń. Nie brakuje także ilustracji pokazujących ich zły sposób traktowania.

W odpowiedzi na obawy i potrzeby konsumentów, Carrefour Polska ogłosił, że nie będzie sprzedawać żywego karpia w tym roku. Oczywiście ryba ta jest tradycyjnym posiłkiem podczas Bożego Narodzenia, więc w sprzedaży pojawią się świeże karpie, w tym także ryby pochodzące z certyfikowanej hodowli BIO. Karpie będą łowione i przygotowywane do wysyłki w przeddzień lub w dniu dostawy do sklepów. Decyzja wpisuje się w strategię sieci, zakładającej m.in. demokratyzację żywności BIO, poprawę dobrostanu zwierząt oraz zachęcanie Polaków do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych dla dobra naszej planety.

Żywy karp nie będzie sprzedawany we wszystkich sklepach Carrefour

Zmiana sposobu sprzedaży tradycyjnej wigilijnej ryby dotyczy wszystkich sklepów sieci w całej Polsce. W hipermarketach Carrefour klienci będą mogli zakupić świeżego karpia w postaci ryby całej, patroszonej, tuszy, dzwonka, płatów oraz filetów dostępnych na wagę. Z kolei w supermarketach klienci znajdą patroszone karpie na wagę.

Karpie, które trafiają do sprzedaży w sklepach Carrefour, pochodzą w 100% wyłącznie z polskich hodowli. Poza rybami na wagę w supermarketach i hipermarketach będą oferowane pakowane elementy karpia – tusze, filety i płaty. W wybranych lokalizacjach dostępne również będą zapakowane dzwonka, płaty i filety z karpia pochodzącego z ekologicznej hodowli Gospodarstwa Rybackiego Zawólcze.

Takie ryby hodowane są przez 3 lata w stawach zapewniających każdemu zwierzęciu po 10-15 mkw. powierzchni dna i około 10-15 mkw. wody. Gospodarstwo może pochwalić się certyfikatem potwierdzającym hodowlę ekologiczną przyznanym przez Ekogwarancję oraz certyfikatem przestrzegania Kodeksu Dobrej Praktyki Rybackiej, jedynym w kraju dokumentem jakości uznanym przez Ministra Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Demokratyzacja żywności bio

Carrefour od lat angażuje się w inicjatywy wspierające zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze. W Polsce transformacja żywieniowa jest realizowana poprzez m.in. wdrożenie planu rolnictwa ekologicznego, upowszechnianie żywności ekologicznej, promocję produktów lokalnych i regionalnych czy długofalowe wsparcie dla rolników zainteresowanych przekształceniem upraw w ekologiczne. Inicjatywy sprzyjają rozwojowi polskiego rolnictwa oraz lokalnej przedsiębiorczości. 

 

Reklama