Szał wyprzedaży ogarnia cały świat – niedługo Black Friday

Szał wyprzedaży ogarnia cały świat – niedługo Black Friday

Obniżki sięgające nierzadko 70-90%, walki klientów o ostatni telewizor czy braki magazynowe w największych sieciach sklepów to dosłowny opis Black Friday. Czarny Piątek, mimo iż wywodzi się z Ameryki, już dawno swą ideą zalał cały świat.

Black Friday jest pierwszą okazją do zakupu prezentów bożonarodzeniowych w okazyjnych cenach. Czy Czarny Piątek w Polsce różni się od tego obchodzonego w Stanach Zjednoczonych? Kiedy wypada Black Friday? Gdzie znajdziemy najlepsze promocje na Black Friday?

Jak wygląda Black Friday w Polsce?

Czarny Piątek w Polsce nadal wygląda nieco inaczej niż ten obchodzony w USA. Kolejne marki i sklepy wprowadzają duże promocje, choć skala jest w dalszym ciągu mniejsza. W Stanach Black Friday można porównać do narodowego święta, a zdjęcia z dantejskich scen przy półkach, gdy klienci hurtowo wywożą sprzęty RTV i AGD ze sklepów lub wdają się w bójki walcząc o ostatni egzemplarz przecenionego produktu, obiegają cały internet nierzadko stając się wiralami i materiałem do memów.

Mimo wszystko coraz więcej Polaków przygotowuje się do Czarnego Piątku. Już ponad 60% naszych rodaków deklaruje, że skorzysta z promocji tego dnia, a blisko 70% badanych odkłada zakupy właśnie na Black Friday lub Cyber Monday – wynika z badania SMSAPI.

To może Cię zainteresować:

Kolejki w sklepach podczas Black Friday mogą być spore i to nie tylko po godzinie 16.00., gdy większość Polaków wychodzi z pracy. Każdy chce zdążyć upolować najlepszą okazję, a co za tym idzie – tour po sklepach często rozpoczyna już w godzinach porannych.

Rozwój e-commerce sprawił też, że łącza sklepów internetowych rozgrzewają się do czerwoności jeszcze na długo przed sławetnym piątkiem. Niektórzy przedsiębiorcy celowo codziennie zmieniają promocje już na tydzień przed Black Friday, by zachęcić łowców promocji do zakupu i śledzenia ich e-sklepów.

Nie brakuje także przedsiębiorczych klientów, którzy na Black Friday wybierają się z „pobudek biznesowych”. W końcu produkt, który kosztuje 50% mniej niż zazwyczaj, z powodzeniem można ponownie sprzedać – szczególnie przed samymi świętami, gdy wielu Polaków w ferworze zakupów szuka prezentów.

Kiedy wypada Black Friday 2021?

Black Friday 2021 wypada w ostatni piątek listopada. W tym roku święto zakupów odbędzie się 26 listopada. To czas bezpośrednio poprzedzający święta Bożego Narodzenia – nie bez powodu wiele Polek i Polaków z zakupami prezentów czeka właśnie na Black Friday.

Przeczytaj też:

Czarny Piątek, zawsze wypada po Dniu Dziękczynienia, który Amerykanie obchodzą każdego roku w ostatni czwartek listopada. To właśnie ze Stanów Zjednoczonych przybyło do nas święto największych promocji w roku. A czas, w którym wypada jest nieprzypadkowy – Black Friday to oficjalne rozpoczęcie zakupowego sezonu świątecznego.

Ile trwa Black Friday?

W teorii Black Friday to jeden dzień w roku. Wypada w ostatni piątek listopada, kiedy pojawiają się największe promocje w całym roku. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. Wiele sklepów promocje z okazji Czarnego Piątku oferuje już od początku listopada. W większości sklepów elektronicznych w Polsce, jak RTVeuroAGD czy MediaMarkt odbywa się Black Weeks – co tydzień sporymi zniżkami objęte są inne grupy produktów. Taką metodę powtarza wiele sklepów.

Jednak mimo wszystko to 26 listopada możemy spodziewać się absolutnych hitów promocyjnych. Największe obniżki cen sieci i producenci zostawiają właśnie na ten jeden dzień.

Gdzie największe promocje na Black Friday?

Co roku Polacy najchętniej polują na okazjonalne ceny sprzętów elektronicznych – jak komputery, telewizory czy telefony. Większość sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce proponuje obniżki cen sięgające nawet 80%.

Black Friday jest też całkiem dobrą okazją do zakupu kosmetyków lub perfum. To jeden z najbardziej uniwersalnych upominków pod choinkę, a 26 listopada w większości drogerii i perfumerii obniżki pozwolą nieco na nich zaoszczędzić.

Sprawdź promocje:

Coraz częściej w Black Friday biorą udział także sklepy odzieżowe. Szczególnie kuszące są promocje na ubrania marek premium. W Polsce co roku duże zniżki oferuje chociażby Victoria’s Secret.

 

 

 

Reklama