Obchody 11 listopada – jak będą świętować Polacy?

Obchody 11 listopada – jak będą świętować Polacy?

Jak będą wyglądały tegoroczne obchody 11 listopada – czy miasta wydały zgody na manify? Jak mają się do tego obostrzenia covidowe? Gdzie na pewno nie będzie obchodów? Czy rząd i opozycja zapowiedziały swój udział w obchodach w konkretnych miastach? Wszystko o obchodach i manifestacjach 11 listopada u nas.

11 listopada w całej Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku w 11 listopada będziemy świętować 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju zaplanowano prawie 100 wydarzeń. W wielu miastach odbędą się także coroczne marsze.

Obchody Święta Niepodległości pod obostrzeniami pandemicznymi

Zgodnie z obowiązującymi do 30 listopada ograniczeniami, we wszystkich zgłaszanych typach zgromadzeń może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Osoby biorące udział mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Odległość między zgromadzeniami musi być większa niż 100 m.

Co za tym idzie, wszystkie zgromadzenie zostały zgłoszone na 150 osób – na tyle pozwalają covidowe przepisy. Każdy organizator jest także zobowiązany przestrzegać powszechnie obowiązującego prawa.

Jak będą wyglądały tegoroczne obchody 11 listopada? Gdzie odbędą się marsze?

Z okazji obchodów odzyskania niepodległości w całej Polsce odbędzie się szereg wydarzeń. W organizację obchodów włączają się zarówno instytucje państwowe, kulturalne czy pozarządowe, a także osoby prywatne.

Mimo rozpędzającej się IV fali pandemii i rosnącej liczby zakażeń, podczas 11 listopada planowanych jest sporo wydarzeń – prelekcje, koncerty, wydarzenia online czy iluminacje. W ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w całej Polsce 11 listopada o godzinie 12:00 wyśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. W wielu polskich miastach odbędą się także przemarsze.

  • Marsz Niepodległości w Warszawie

Marsz „Niepodległa dla Wszystkich” organizowany przez „14 Kobiet z Mostu” odbędzie się 11 listopada w Warszawie w godzinach 14:00 – 19:00. Jego trasa przebiegać będzie od ronda Dmowskiego/pl. Defilad z planowanym przejściem: al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu), ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca, zakończone na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.

Przeczytaj również:

Jak zapowiada Robert Bąkiewicz, równolegle odbędzie się Marsz Niepodległości narodowców. Ma on ruszyć z Ronda Dmowskiego o godzinie 13:00 i przebiegać dokładnie tą samą trasą, co marsz „14 Kobiet z Mostu”.

  • Obchody 11 listopada w Szczecinie

Marsz Niepodległości w Szczecinie poprzedzony będzie mszą świętą w katedrze św. Jakuba o godzinie 10:00. Przemarsz wyruszy o godzinie 12:00 z placu Solidarności. Punktem docelowym jest plac Szarych Szeregów. Organizatorem jest Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

  • Obchody 11 listopada we Wrocławiu

We Wrocławiu 11 listopada odbędzie się marsz pod hasłem „Polska antybanderowska”. Pochód rozpocznie się o godzinie 17:00 i przejdzie spod Dworca Głównego PKP na Ostrów Tumski. Wśród organizatorów wydarzenia jest były ksiądz Jacek Międlar. Marsz ma przejść, jak rok wcześniej, kluczowymi ulicami Wrocławia, tj. ul. Kołłątaja, Piotra Skargi, placem Dominikańskim, ul. św. Katarzyny, Piaskową, św. Jadwigi, Najświętszej Maryi Panny, Katedralną,

  • Marsz Niepodległości w Zielonej Górze

W urzędzie miasta Zielonej Góry zgłoszone zostały dwa zgromadzenia. Pierwsze – Marsz Niepodległości – odbędzie się o godzinie 10:00 i potrwa do 13:00. Pochód rozpocznie się przy ul. ul. Stary Kisielin - Szkolna (w rejonie Publicznej Szkoły Podstawowej). Trasa przejścia planowana jest na ul. Szkolną, ul. Pionierów Lubuskich, do Pałacu ZOK.

Drugim wydarzeniem będzie Marsz – „Niepodległa w Europie”, który odbędzie się od godziny 14:30 go 18:30. Jego trasa przebiegać będzie od Filharmonii na Placu Powstańców Wielkopolskich, przez ul. Wojska Polskiego, Bohaterów Westerplatte, Plac Bohaterów, al. Niepodległości i ul. Żeromskiego, aż do ul. Stary Rynek.

  • Obchody 11 listopada w Krakowie

W Krakowie na dzień 11 listopada zarejestrowane zostały dwa zgromadzenia. Pierwsze odbędzie się w godzinach 11:00-11:30. Planowane jest przejście od ul. ks. Popiełuszki do skrzyżowania z ul. Bieżanowską, pod Pomnik pod Orłem.

Drugie zgromadzenie odbędzie się o godzinie 12:30 i potrwa do 15:45. Planowane miejsca to Tyniecka 6 – Barska – Rondo Grunwaldzkie – Dietla – Bernardyńska – Plac o. Studzińskiego – Grodzka – Rynek Główny – Floriańska – Plac Matejki.

  • Marsz Niepodległości w Białymstoku

„Białostocki Marsz Niepodległości” odbędzie się 10 listopada o godzinie 18:30. Przemarsz przejdzie od pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka, przez Plac Katyński, ul. 11 listopada, aż do Cmentarza Wojennego.

 

 

Reklama