[TRASA] Jak będzie wyglądał Marsz Niepodległości w Warszawie?

[TRASA] Jak będzie wyglądał Marsz Niepodległości w Warszawie?

Marsz Niepodległości w Warszawie, jak co roku, budzi skrajne emocje. Jednak tym razem przemarsz organizowany przez ruch narodowców stanął pod dużym znakiem zapytania.

W tym roku wygasła rejestracja zgromadzenia cyklicznego organizowanego przez Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości”, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz. W tym demonstrację zarejestrowała grupa aktywistek – 14 Kobiet z Mostu.

Po bataliach Rafała Trzaskowskiego, organizatorów Marszu Niepodległości i wojewody mazowieckiego, sąd ostatecznie uchylił decyzję o nadaniu Marszowi Niepodległości statusu wydarzenia cyklicznego. Co za tym idzie, na ten moment jedynym wydarzeniem, które odbędzie się na zasadach cyklicznego zgromadzenia będzie Marsz „Niepodległa dla Wszystkich” organizowany przez grupę 14 Kobiet z Mostu.

Marsz Niepodległości odbędzie się. Zyskał miano uroczystości państwowej

9 listopada Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podjął decyzję o nadaniu Marszowi Niepodległości, organizowanemu przez Stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza, status formalny. Tym samym został on oficjalnie zalegalizowany. Szef UKiOR potwierdził, że Marsz Niepodległości, zgodnie z wola organizatorów, rozpocznie się o godzinie 13:00 na rondzie Romana Dmowskiego. Następnie uczestnicy przejdą tradycyjną trasą.

Przeczytaj także:

Od kombatantów i weteranów możemy uczyć się odpowiedzialności za Rzeczpospolitą. Walka o Polskę musi być walką mądrą. Jedno jest pewne, #MarszNiepodległości przejdzie tak jak co roku. Do zobaczenia 11 listopada na rondzie Romana Dmowskiego.

Robert Bąkiewicz na Twitterze

Jan Józef Kasprzyk, szef UKiOR, zaznaczył, że "rocznica tego wydarzenia jest dla Polaków powodem do dumy, a świętowanie 11 listopada było zawsze okazją do zademonstrowania patriotyzmu". Zwrócił także uwagę na sytuację na polskiej granicy, w której obliczu demonstracja patriotyzmu nabrała szczególnego znaczenia.

Marsz "Niepodległa dla Wszystkich" nie odbędzie się, został odwołany przez organizatorki

Marsz „Niepodległa dla Wszystkich” organizowany przez „14 Kobiet z Mostu” został odwołany. Przemarsz miał rozpocząć się na rondzie Dmowskiego o godzinie 14:00. Organizatorki wydały w tej sprawie komunikat w mediach społecznościowych.

"Warszawę czeka zatem pochód z hasłami nienawiści. Będzie dla służb priorytetowy. Zrobią one wszystko, by nikt i nic nie zakłóciło nacjonalistycznego święta koalicji pod znakiem falangi. Przeprowadzenie pokojowego zgromadzenia w tych warunkach, w tym samym czasie i miejscu, jest niemożliwe" – poinformowały w komunikacie organizatorki.

14 Kobiet z Mostu uczula, że żadne zgromadzenie/blokada pod szyldem Kobiet z Mostu się dzisiaj nie odbędzie. "Nie odbywa się zresztą żadna inna aktywność uliczna w Warszawie pod tym szyldem. Cokolwiek się dziś odbędzie na Rondzie Praw Kobiet, nie jest inicjatywą i działaniem pod szyldem 14-tki" – piszą.

Jak będzie przebiegać trasa Marszu Niepodległości w Warszawie?

Marsz Niepodległości rusza o godzinie 13:00 z ronda Dmowskiego z planowanym przejściem przez al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu), ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca. Zakończenie przemarszu odbędzie się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. 

Formalnie organizatorem wydarzenia jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, choć Marsz Niepodległości cyklicznie organizowany jest przez Stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza.

Google Maps

 

 

Reklama