Ile białka powinien spożywać dorosły, a ile dziecko? Odpowiada technolog żywności

Ile białka powinien spożywać dorosły, a ile dziecko? Odpowiada technolog żywności

Dzienne zapotrzebowanie na białko różni się w zależności od wieku, aktywności fizycznej, a nawet płci. Niezmienna pozostaje przy tym jego rola w codziennej diecie. Jak przyznaje Renata Nowak, główna technolog w CEDROB FOODS S.A., białko jest niezbędne do wielu procesów mających miejsce w organizmie, jak chociażby jego regeneracji. Ile białka powinni spożywać dorośli? Jakie jest zalecane spożycie białka dla dzieci? Pytania te zadaliśmy ekspertce.

Ile białka powinniśmy spożywać na co dzień?

Zalecane spożycie białek dla przeciętnego dorosłego wynosi około 0,9 grama na kilogram masy ciała. "Tak się przyjmuje statystycznie dla osoby dorosłej o umiarkowanym wysiłku" – tłumaczy Renata Nowak. Oznacza to, że osoba ważąca przykładowo 70 kg powinna spożywać około 63 gramów białka dziennie. Potrzeby te mogą się jednak zmieniać w zależności od stylu życia i poziomu aktywności fizycznej.

Przy wyższej aktywności fizycznej odpowiedź na pytanie o to, ile białka powinniśmy spożywać zmienia się. Sportowcy mają na przykład znacznie wyższe zapotrzebowanie na białko. Określa się, że to może być od 1,4 grama do nawet 2,0 gramów na kilogram masy ciała.

Renata Nowak, główna technolog w CEDROB FOODS S.A.

Zalecane spożycie białka dla dzieci

W przypadku dzieci zapotrzebowanie na białko jest znacznie wyższe. Wynika to przede wszystkim z tego, że rosnący organizm wymaga więcej tego makroskładnika do budowy tkanek i narządów. Zalecane dzienne spożycie białka dla dzieci wynosi zatem powyżej 1 grama na kilogram masy ciała.

Wyższe zapotrzebowanie na białko u dzieci wynika przede wszystkim z tego, że ich organizmy rosną i się rozwijają.

Renata Nowak, główna technolog w CEDROB FOODS S.A.

Białko zwierzęce a białko roślinne

Białko jest niezbędne do właściwej regeneracji i odbudowy tkanek. Do tego dostarcza ono niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów. W tym aspekcie wyraźnie widoczna jest różnica pomiędzy białkami pochodzenia zwierzęcego, a białkami pochodzenia roślinnego.

W przypadku białka pochodzenia zwierzęcego, mamy do czynienia z białkiem, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w optymalnych ilościach. To pochodzenia roślinnego również zawiera aminokwasy, jednak niekoniecznie w każdym przypadku są one zachowane w odpowiedniej proporcji.

Renata Nowak, główna technolog w CEDROB FOODS S.A.

Źródłem wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego są produkty z linii High Protein od marki Duda. Przeczytaj o procesie ich powstawania w tekście: Renata Nowak, CEDROB FOODS S.A.: Prace nad stworzeniem tej linii trwały od lat.


foto: Renata Nowak, główna technolog w CEDROB FOODS S.A. (mat. redakcji)

Reklama