Polska Rada Winiarstwa patronem konkursu dla młodych sommelierów

Polska Rada Winiarstwa patronem konkursu dla młodych sommelierów

Ruszyły zapisy do udziału w II Mistrzostwach Polski Młodych Sommelierów Chaîne des Rôtisseurs. Konkurs odbywa się pod patronatem Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Najlepszy z kandydatów jesienią będzie reprezentować Polskę na światowym finale w Portugalii.

Zasady konkursu

To bardzo nietypowy konkurs, bo skierowany do osób w wieku 21-28 lat, dopiero zaczynających swoją karierę w gastronomii. Tu nie trzeba mieć doświadczenia czy należeć do branżowego stowarzyszenia, natomiast trzeba mieć motywację i znać język angielski.

Kandydami mogą być młodzi kelnerzy, barmani, osoby, które wiążą swoją przyszłość z gastronomią i którym zależy na zdobyciu atrakcyjnego zawodu, jakim jest bycie sommelierem.  

Proces kwalifikacji do konkursu jest bardzo prosty. Wystarczy zarejestrować się poprzez formularz online: https://tiny.pl/dt34h

Ze zgłoszeń komisja wybierze maksymalnie 30 osób, otrzymają one zaproszenie na krajowy finał 17 czerwca 2024 r. do Hotelu Dwór Sieraków koło Krakowa.

Na tym etapie trzeba będzie wykazać się wiedzą i umiejętnościami sommelierskimi.

Zawody składać się będą z dwóch części:

  • teoretycznej, pisemnej, gdzie trzeba będzie odpowiedzieć na 60 pytań
  • oraz części praktycznej, obejmującej serwis i rozpoznawanie win i alkoholi. 

Wyniki ogłoszone zostaną w trakcie uroczystej kolacji po zawodach. Organizatorzy konkursu pokrywają pełne koszty uczestnictwa, w tym pobyt i zakwaterowanie wszystkich zakwalifikowanych do mistrzostw

Nagrodą dla zwycięzcy jest złoty medal oraz reprezentowanie Polski na International Jeunes Sommeliers Competition 2024 w październiku w Lizbonie. 

Kto za tym stoi?

Instytucją gwarantującą najwyższy prestiż i jakość konkursu jest jej główny organizator - założone w roku 1950 w Paryżu międzynarodowe stowarzyszenie gastronomiczne  - Chaîne des Rôtisseurs, zrzeszające prawie 21 tys. członków, obecne w 75 krajach.

Do organizacji należą hotelarze, restauratorzy, szefowie kuchni, publicyści, managerowie, sommelierzy oraz miłośnicy kultury kulinarnej z całego świata.

Stowarzyszenie bazuje na historycznej tradycji Francuskiego Królewskiego Cechu Kucharzy powstałego w roku 1248, za czasów króla Ludwika IX.

Jego działalność w Polsce oficjalnie wspiera Ambasador Francji. Polskim oddziałem kieruje Michel Marbot - Bailli Délégué, Sekretarz Generalny Francuskich Doradców Handlu Zagranicznego w Polsce, Iwona Niemczewska - Conseiller Culinaire oraz Paweł Gąsiorek  - Échanson.

Jednym z celów organizacji jest zapewnienie pomocy, zachęty i wsparcia młodym profesjonalistom, którzy mają potencjał, aby stać się zawodowymi  sommelierami.

Cel? Kształcenie ekspertów

Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod patronatem Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. To największa w kraju organizacja skupiająca podmioty branży winiarskiej.

Jak mówi Magdalena Zielińska, Prezes ZP PRW, wspieranie i promowanie młodych talentów to  przyczynianie się do rozwoju kultury winiarskiej w kraju.

Mamy pełną świadomość, że przyszłość kultury winiarskiej w Polsce leży w rękach zdolnych i zaangażowanych młodych ludzi, dla których wino jest pasją i którzy chcą się rozwijać i doskonalić w swoim fachu. Ten plebiscyt to świetna okazja do zaprezentowania umiejętności, zdobycia cennego doświadczenia i nawiązania kontaktów z profesjonalistami z branży. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego wyjątkowego wydarzenia.

Magdalena Zielińska

W tej chwili Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa liczy 15 firm członkowskich. To czołowi producenci, importerzy oraz dystrybutorzy win, miodów pitnych oraz napojów winiarskich.

Jako prezes Domu Wina, pracodawca z rynku winiarskiego, uważam, że my - właściciele i menadżerowie tego sektora, mamy obowiązek wspierania młodych ludzi na drodze ich kariery zawodowej. To kwestia społecznej odpowiedzialności biznesu. Konkurs zachęca młodych do kształcenia, a edukacja zawsze, bez względu na to, czy wygrają zawody, czy nie, poprawi ich pozycję na rynku pracy, otworzy im nowe perspektywy.

Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Win

Na zgłoszenia kandydatów organizatorzy czekają do 8 czerwca br.  do godz. 12.00.

Link do rejestracji:  https://tiny.pl/dt34h

Regulamin i opis konkursu: Polska Rada Winiarstwa patronem prestiżowego konkursu dla młodych sommelierów - Polska Rada Winiarstwa (zpprw.pl)
https://competitions.chainedesrotisseurs.com/pages/17/the-competition.html

Strona organizacji: https://www.chainedesrotisseurs.com/?lang=en
Kontakt dla uczestników konkursu: e-mail: r.lis@domwina.pl


Fot.: mat. prasowe

Reklama