Tegoroczną majówkę spędzą w domu. Nie chodzi tylko o brak możliwości wzięcia urlopu

Tegoroczną majówkę spędzą w domu. Nie chodzi tylko o brak możliwości wzięcia urlopu

Wyniki najnowszego badania Payback Opinion Poll rzucają światło na sposób, w jaki Polki i Polacy spędzają tegoroczną majówkę. Okazuje się, że wielu z nich pozostanie w domu. Wyjazd planuje mniej niż co trzecia osoba.

Majówka w domu. Co będą robić Polacy?

Połowa Polaków zamierza spędzić tegoroczny długi weekend w swoim miejscu zamieszkania. Co trzecia osoba odda się w tym czasie domowemu wypoczynkowi przy dobrej książce lub zalegających filmach. Z kolei 28% wykorzysta ten czas na świeżym powietrzu, na przykład na działce lub w ogrodzie. 

Co więcej, niemal połowa, bo 46% Polaków, w tym roku rezygnuje z urlopu na długi weekend określany jako majówka. Niemal co czwarty z nich jako powodów wskazywał przy tym brak takiej możliwości. Z kolei 22% przyznało, że spędza długi weekend w miejscu zamieszkania. Rzadziej wskazywanymi, ale również dość popularnymi powodami były nadmiar pracy (13%) i brak planów na majówkę (12%). 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Nie brakuje też podróżników

Wyjazdy planuje 30% Polaków, a więc o 4 punkty procentowe mniej niż tych zamierzających pozostać w domu. 21% z nich ruszy w Polskę, natomiast 8% wybiera się w podróż zagraniczną. W Polsce królować będą jeziora i góry. Za granicą z kolei wyborem 88% są kraje europejskie. 

Wśród wszystkich wyjeżdżających na majówkę, zarówno planujących eskapadę po Polsce, jak i za granicą, zdecydowanie dominują ci, którzy samodzielnie organizują swoją podróż (97%), najczęściej dokonując rezerwacji noclegów i biletów przez internet (82%) lub aplikacje mobilne (11%).

Do tysiąca złotych na długi weekend

Informacje i inspiracje dotyczące kierunków wyjazdów Polacy czerpią przede wszystkim z poleceń rodziny i znajomych (33%) oraz z mediów społecznościowych (29%). 22% respondentów wskazało, że nie szuka inspiracji, bo jeździ w miejsca, które już osobiście sprawdzili.

Najczęściej na majówkowe wojaże Polacy wydadzą do 1000 złotych (58%). Część z tych pieniędzy zasili kasę lokalnych restauracji, w których planuje stołować się 41% podróżujących. Majówkowe budżety zostaną wydane również w sklepach spożywczych - 31% respondentów zadeklarowało bowiem, że planuje samodzielnie przygotowywać posiłki w trakcie wycieczki.


foto: stockadobe(Atlantis)

Reklama