Przed nami weekend majowy. Polacy ruszą na grilla

Choć weekend majowy każdego roku wypada na przełomie kwietnia i maja, to wciąż nie brakuje pytań o to, kiedy jest majówka 2024, a także ile dni trwa weekend majowy. Wiele zależy od tego, czy zamierzamy przedłużyć sobie weekend biorąc wolne w pracy. 

Spis treści:

  1. Majówka 2024. Kiedy wypada?
  2. Ile trwa dni weekend majowy? Liczba dni wolnych 2024
  3. Plany Polaków na majówkę 2024

Majówka 2024. Kiedy wypada?

Każdego roku na majówkę składają się dwa dni wolne. Chodzi o 1 maja, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, czyli Święto Pracy. Kolejny wojny dzień składający się na weekend majowy to 3 maja, czyli Święto Konstytucji RP. Odpowiadając na pytanie o to, które dni są wolne w majówkę, należy zatem wskazać na 1 i 3 maja. 

2 maja ustawowo nie jest dniem wolnym od pracy, choć świętujemy wtedy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ile trwa dni weekend majowy? Liczba dni wolnych 2024

Jak wypada majówka w 2024 roku? W tym roku 1 maja wypada w środę, a 3 maja w piątek. Jeżeli zatem weźmiemy wolne w pracy 2 maja, możemy cieszyć się aż pięciodniowym weekendem majowym. Z kolei osoby, które zdecydują się na wzięcie wolnego w pracy także 29 i 30 kwietnia (czyli w poniedziałek i wtorek), zyskają aż dziewięć dni wolnego.

Weekend majowy 2024 może zatem trwać 3, 5 lub 9 dni. Ich liczba uzależniona jest od liczby dni wolnego, które weźmiemy w pracy.

Plany Polaków na majówkę 2024

Według tegorocznego badania Barometr Providenta, niemal co czwarty Polak zamierza w tym roku wziąć urlop 2 maja, a więc przedłużyć sobie weekend majowy do pięciu dni.

Bez względu na liczbę dni wolnych, wiele osób spędzi majówkę przy grillu. Zgodnie z wynikami badania, deklaruje to 42,5% Polek i Polaków. Jeszcze więcej, bo 61% osób, wskazało na odpoczynek, natomiast 51% ma zamiar spacerować.


foto: unsplash