Polka w światowym finale konkursu sherry - Tío Pepe Challenge 2024

Polka w światowym finale konkursu sherry - Tío Pepe Challenge 2024

Tío Pepe Challange to konkurs sherry organizowany przez słynną winiarnię González Byass. Finał konkursu Tío Pepe Challenge - Sherry Cask Edition 2024 odbędzie się w hiszpańskim Jerez.

Polskę na światowym finale reprezentować będzie Dominika Bernatowicz z warszawskiego cocktail baru El Koktel. W konkursie uczestniczą przedstawiciele 20 państw wyłonieni w eliminacjach krajowych.  

Eliminacje w Poznaniu

Do krajowego finału konkursu Tío Pepe Challange 2024 zakwalifikowało się 10 osób reprezentujących polskie bary. Kandydatów wybrano oceniając pomysł na autorski koktajl.

Autorzy dziesięciu najciekawszych miksów spotkali się 15 kwietnia br. w gościnnych progach Cocktail Baru „Wszyscy Święci” w Poznaniu, aby podjąć walkę o zaszczyt reprezentowania Polski na światowym finale w Jerez de la Frontera w Hiszpanii. 

Polscy kandydaci spisali się znakomicie, prezentując nowatorskie propozycje koktajli. Poziom kreatywności barmanów był wyjątkowo wysoki, co odzwierciedlało ich głębokie zrozumienie i uznanie dla win z Jerez.

Zgodnie z tradycją konkursu, finaliści musieli zmierzyć się z trzema różnymi wyzwaniami. Najpierw była to degustacja win sherry w ciemno w celu sprawdzenia wiedzy o produkcie, później – wykazanie się umiejętnością posługiwania się kultowym narzędziem winiarskim, czyli tzw. „venencią”, no i  wreszcie – zaprezentowanie autorskiego koktajlu.

Sędziami zawodów byli: João Vicente, Globalny Ambasador firmy González Byass, Łukasz Chodacki, zwycięzca Tío Pepe Challenge Poland 2023 oraz Piotr Sajdak, Prezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów.

W tym roku barmani wykazali się fenomenalnym poziomem umiejętności i kreatywności, pokazując, że praca z winami z Jerez nigdy nie była dla nich łatwiejsza i bardziej intuicyjna. Jednak tym, co naprawdę wyróżniało się w tym roku, były naturalne umiejętności gościnności wykazane przez wszystkich barmanów w swoich prezentacjach.

João Vicente, Globalny Ambasador Marki González Byass

Finalistka z pasją

Największą ilość punktów w trzech konkurencjach zdobyła Dominika Bernatowicz z warszawskiego El Koktel i to ona będzie reprezentować Polskę w Hiszpanii.

Dominika Bernatowicz zawodowo związana jest z gastronomią od 7 lat. Barmaństwo jest jej świadomym wyborem i pasją,  a warszawski Bar El Koktel ulubionym miejscem pracy. 

W sherry zaintrygowało mnie nie tylko wino, które bardzo lubię, ale też kultura Andaluzji, historia regionu Jerez,  a najbardziej flamenco. Ten taniec zainspirował mnie do opracowania koktajlu, w którym składniki odpowiadają różnym elementom przedstawienia. Miksowi dałam nazwę Entre Dos Tierras („Pomiędzy dwoma światami”), bo opowiada historię o tym co dzieje się między naszym światem, tym sherry oraz flamenco.

Dominika Bernatowicz

Drugie i trzecie miejsce zajęli: Jędrzej Mizerny z Cocktail & Whisky Pub Szkocka z Wrocławia oraz Aleksiej Tatarynau z Flisaka ‘76 z Gdańska.

Finał konkursu w Jerez de la Frontera odbędzie się 7 i 8 maja 2024 roku.

Życzymy Dominice powodzenia w zaprezentowaniu swoich umiejętności i kreatywności na arenie międzynarodowej. Niech ta podróż do Jerez będzie pełna sukcesów i niech przyniesie naszej reprezentantce tytuł zwycięzcy Tio Pepe Challenge 2024.

Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Wina

Sherry w Polsce

Tio Pepe Challenge to coroczny światowy konkurs organizowany przez González Byass w celu uczczenia sztuki miksologii i wszechstronności win sherry.

González Byass – organizator konkursu – to firma założona w 1835 r. Jej najbardziej rozpoznawalnym winem jest licząca sobie ponad 150 lat marka sherry - Tío Pepe.

Sherry to rodzaj wina wzmacnianego, które od wieków cieszy się ogromną popularnością, a w dzisiejszych czasach króluje w barach całego świata. Moda na sherry dotarła też do Polski.

Wyłącznym dystrybutorem wszystkich produktów González Byass w Polsce jest Dom Wina


Fot.: mat. prasowe

Reklama