Przed nami sherry "Tío Pepe Challenge". Wśród konkurencji degustacja w ciemno

Przed nami sherry "Tío Pepe Challenge". Wśród konkurencji degustacja w ciemno

Krajowy finał 11. edycji konkursu sherry  "Tío Pepe Challenge" odbędzie się 15-go kwietnia w Poznaniu. Wiodącą tematyką tegorocznego wydania są koktajle stworzone z wykorzystaniem alkoholi starzonych w beczkach po sherry, stąd w nazwie podtytuł: "Sherry Cask Edition".

Konkurs sherry "Tío Pepe Challenge" podzielony na trzy etapy

Eliminacje są trójetapowe. W pierwszym etapie komisja wyłaniała krajową 10-tkę finalistów. Aby znaleźć się w polskim finale, trzeba pokonać rywali pomysłem na koktajl z sherry oraz ciekawie zaprezentować swoją osobę.

W drugim etapie, barmani zakwalifikowani do krajowego finału spotkają się 15-go kwietnia w Coctail-barze „Wszyscy Święci” w Poznaniu, aby zawalczyć o bilet do Jerez na finał światowy.

Zawodnicy zmierzą się w trzech konkurencjach:

  • degustacja w ciemno 4 win sherry: 20% wyniku końcowego  (20/100 punktów)
  • technika nalewania wina venencią: 20% wyniku końcowego (20/100 punktów)
  • przygotowanie popisowego koktajlu z użyciem González Byass Sherry Wine jako składnika: 60% wyniku końcowego (60/100 punktów).

Na to zwróci uwagę komisja konkursowa

Każdy uczestnik będzie miał maksymalnie pięć minut na przygotowanie swojego autorskiego koktajlu, który będzie oceniany według następujących kryteriów:

  • Harmonia w koktajlu - 15 punktów (ogólny smak koktajlu, równowaga między wszystkimi składnikami w przepisie, sposób, w jaki aromat koktajlu, dekoracja lub parowanie łączą się ze sobą i wzmacniają smaki koktajlu)
  • Kreatywność i oryginalność - 15 punktów (wkład receptury w postaci świeżych pomysłów na tworzenie koktajli, nowych i unikalnych technik, ciekawych składników itp.)
  • Wygląd koktajlu - 15 punktów (estetyka koktajlu: szkło, dekoracja, garnirowanie, parowanie itp.)
  • Prezentacja i opowiadanie historii - 15 punktów (zdolności narracyjne barmana - historia stojąca za koktajlem, zastosowana technika, umiejętność przyciągnięcia uwagi jury i publiczności)

Prezentacje będą oceniane przez  komisję, w której skład wchodzą 3 osoby: Joao Vincent (Gonzalez Byass), Piotr Sajdak (Prezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów) i Łukasz Chodacki (ubiegłoroczny finalista).

Światowy finał

Zwycięzca -  jako reprezentant Polski - pojedzie do Jerez de la Frontera w Hiszpanii, gdzie znajduje się siedziba winiarni González Byass. Tam weźmie udział w światowym finale konkursu, w którym zmierzy się z przedstawicielami 20 krajów.

Polacy brali udział w konkursie trzykrotnie. W roku 2021 Polskę reprezentował Maciej Mazur z TAG Bar z Krakowa, dotarł do półfinałów. Z uwagi na pandemię, konkurs odbywał się wtedy za pośrednictwem Instagrama. W roku 2022 organizatorzy powrócili do normalnej formuły uczestnictwa, na miejscu. Tym razem, eliminacje krajowe wygrał Dawid Stoch "Bobik" z Baru Mercy Brown w Krakowie. W Hiszpanii zakwalifikował się do finałów i zajął 4. miejsce. W 2023 do Jerez pojechał Łukasz Chodacki z gdańskiego baru Flisak’76.

Historia i znaczenie konkursu

W tym roku odbędzie się 11. edycja Tío Pepe Challenge. To najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs sherry na świecie. Rywalizują w nim profesjonalni barmani z najlepszych barów, wykazując się wiedzą o sherry i wykorzystując ogromny potencjał tego wina jako kluczowego składnika koktajli.

Gonzalez Byass - organizator konkursu -  to firma założona w 1835 r. Jej najbardziej rozpoznawalnym winem jest licząca sobie ponad 150 lat marka sherry - Tío Pepe.  Sherry to rodzaj wina wzmacnianego,  które od wieków cieszy się ogromną popularnością, a w dzisiejszych czasach króluje w barach całego świata. Moda na sherry dotarła też do Polski.

Wyłącznym dystrybutorem Tío Pepe i innych produktów González Byass w Polsce jest Dom Wina.


foto: mat. prasowe

Reklama