Zakaz sprzedaży alkoholu nocą w Warszawie. Ratusz zapowiada konsultacje

Zakaz sprzedaży alkoholu nocą w Warszawie. Ratusz zapowiada konsultacje

Warszawskie władze zapowiedziały przeprowadzenie konsultacji w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie miasta. Ten miałby obowiązywać w godzinach nocnych i dotyczyć sklepów oraz stacji benzynowych. Wniosek w tej sprawie złożyły wspólnie do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Porozumienie dla Pragi. 

Prohibicja w Warszawie – ruszą konsultacje

We wniosku złożonym w grudniu ubiegłego roku organizacje zaproponowały realizację konsultacji w formie ankiety internetowej oraz warsztatów stacjonarnych z udziałem mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i przedstawicieli lokalnego samorządu. Te miałyby poskutkować raportem, który stanowiłby "punkt wyjścia do dalszych prac związanych z wprowadzeniem ograniczeń".

W kwietniu 2024 roku głos w sprawie zabrał takżeRafał Trzaskowski. O nocnej prohibicji Prezydent miasta wypowiedział się podczas debaty przedwyborczej. Przyznał wtedy, że nie nigdy nie był zwolennikiem tego rozwiązania. Jeśli jednak większość warszawiaków będzie chciała zakazu nocnej sprzedaży alkoholu, ratusz zacznie nad tym myśleć.

"Chcemy walczyć o bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków oraz uchronić ich przed negatywnymi skutkami tego nałogu. Polacy i tak już bardzo długo ignorowali ten problem, który wpływa na wiele aspektów naszego codziennego życia" – czytamy w uzasadnieniu wniosku. 

Jego autorzy wskazali na liczbę sklepów umożliwiających zakup alkoholu. Aktualnie w Warszawie jeden sklep z alkoholem przypada na 309 osób, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby jeden taki punkt przypadał na 1500 mieszkańców. "W Warszawie jest ponad siedem razy więcej sklepów, w których można kupić alkohol niż w całej Szwecji. Ostatnio samorząd zwiększył liczbę koncesji o 10%, co argumentowano >rozwojem miasta<" – zaznaczają autorzy wniosku.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Po 30 dniach od złożenia wniosku, władze Warszawy opublikowały odpowiedź na pismo. Choć formalnie nie uwzględniono wniosku, ponieważ decyzja o przeprowadzeniu konsultacji miała już wcześniej zostać podjęta przez Prezydenta, to Urząd zgodził się co do słuszności sprawy. 

"Temat nocnej sprzedaży napojów alkoholowych był wielokrotnie poruszany, m.in. podczas spotkań Prezydenta z mieszkankami i mieszkańcami dzielnic. Zagadnienie to podnosili również burmistrzowie" – czytamy w odpowiedzi. 

Zakaz sprzedaży alkoholu w Warszawie - na czym miałby polegać?

Konsultacje społeczne mają dotyczyć ograniczenia sprzedaży alkoholu w Warszawie. Ten miałby obowiązywać w godzinach nocnych, tj. od godziny 22:00 do 6:00. Podobne rozwiązanie obowiązuje już w kilkuset gminach w Polsce. W maju ubiegłego roku o nocna prohibicja zaczęła obowiązywać też w Krakowie. W tym przypadku zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje do godziny 5:30.

Wniosek złożony przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz Porozumienie dla Pragi dotyczył dodatkowo ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu. Urząd w odpowiedzi nie wskazał na ten punkt konsultacji.


foto: mat. redakcji

Reklama