Zakaz sprzedaży alkoholu nocą w Warszawie. Ratusz zapowiada konsultacje

Zakaz sprzedaży alkoholu nocą w Warszawie. Ratusz zapowiada konsultacje

Warszawskie władze zapowiedziały przeprowadzenie konsultacji w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie miasta. Ten miałby obowiązywać w godzinach nocnych i dotyczyć sklepów oraz stacji benzynowych. Wniosek w tej sprawie złożyły wspólnie do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Porozumienie dla Pragi. 

Prohibicja w Warszawie – ruszą konsultacje

We wniosku złożonym w grudniu ubiegłego roku organizacje zaproponowały realizację konsultacji w formie ankiety internetowej oraz warsztatów stacjonarnych z udziałem mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i przedstawicieli lokalnego samorządu. Te miałyby poskutkować raportem, który stanowiłby "punkt wyjścia do dalszych prac związanych z wprowadzeniem ograniczeń".

"Chcemy walczyć o bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków oraz uchronić ich przed negatywnymi skutkami tego nałogu. Polacy i tak już bardzo długo ignorowali ten problem, który wpływa na wiele aspektów naszego codziennego życia" – czytamy w uzasadnieniu wniosku. 

Jego autorzy wskazali na liczbę sklepów umożliwiających zakup alkoholu. Aktualnie w Warszawie jeden sklep z alkoholem przypada na 309 osób, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby jeden taki punkt przypadał na 1500 mieszkańców. "W Warszawie jest ponad siedem razy więcej sklepów, w których można kupić alkohol niż w całej Szwecji. Ostatnio samorząd zwiększył liczbę koncesji o 10%, co argumentowano >rozwojem miasta<" – zaznaczają autorzy wniosku.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Po 30 dniach od złożenia wniosku, władze Warszawy opublikowały odpowiedź na pismo. Choć formalnie nie uwzględniono wniosku, ponieważ decyzja o przeprowadzeniu konsultacji miała już wcześniej zostać podjęta przez Prezydenta, to Urząd zgodził się co do słuszności sprawy. 

"Temat nocnej sprzedaży napojów alkoholowych był wielokrotnie poruszany, m.in. podczas spotkań Prezydenta z mieszkankami i mieszkańcami dzielnic. Zagadnienie to podnosili również burmistrzowie" – czytamy w odpowiedzi. 

Zakaz sprzedaży alkoholu w Warszawie - na czym miałby polegać?

Konsultacje społeczne mają dotyczyć ograniczenia sprzedaży alkoholu w Warszawie. Ten miałby obowiązywać w godzinach nocnych, tj. od godziny 22:00 do 6:00. Podobne rozwiązanie obowiązuje już w kilkuset gminach w Polsce. W maju ubiegłego roku o nocna prohibicja zaczęła obowiązywać też w Krakowie. W tym przypadku zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje do godziny 5:30.

Wniosek złożony przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz Porozumienie dla Pragi dotyczył dodatkowo ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu. Urząd w odpowiedzi nie wskazał na ten punkt konsultacji.


foto: mat. redakcji

Reklama