Wegańskie pączki wracają do sklepów Lidl

Wegańskie pączki to słodycz, która coraz częściej pojawia się w ofertach sklepów spożywczych, szczególnie w okresie Tłustego Czwartku. Swoją propozycję na wegański Tłusty Czwartek chciał przygotować także Lidl. Pączek określony mianem wegańskiego jeszcze w poniedziałek 5 lutego br. był widoczny w gazetce promocyjnej sieci. Następnego dnia pozycja zniknęła. Dlaczego?

Wegańskie pączki w Lidlu - jednak nie wegańskie?

W ramach oferty na Tłusty Czwartek półki w sklepach Lidl aż pękają od słodyczy. Wśród nich znajdują się zarówno pączki w Lidlu, jak też faworki, gniazdko z lukrem czy donuty. Poza klasycznymi wypiekami, Lidl kolejny rok z rzędu chciał zaproponować także specjalną opcję dla wegan na Tłusty Czwartek.

W gazetce promocyjnej Lidla obowiązej od 5 lutego 2024 mogliśmy bowiem znaleźć wegańskie pączki z nadzieniem jagodowym w cenie 2,59 zł za sztukę. Propozycja ta była prezentowana jako część asortymentu w ramach Cukierni w sercu Lidla. 

Gazetka promocyjna Lidla od 5 lutego 2024 (lidl.pl)

Zmieniona cena i gramatura

W porównaniu do ubiegłego roku pojawiło się jednak kilka różnic, jedna z nich jest kluczowa. W 2023 roku na Tłusty Czwartek w Lidlu dostępny był pączek wegański w cenie 2,39 zł za sztukę. Sieć nie informowała jednak wówczas o nadzieniu pączka. Jego waga wynosiła wtedy 110 gramów.

W tym roku za "wegańskiego" pączka musielibyśmy zapłacić o 20 groszy więcej, bo 2,59 zł, za mniejszą o 10 gramów gramaturę. Zasadnicza zmiana zaszła jednak w składzie produktu.

W "wegańskich" pączkach była laktoza

Zgodnie z przesłanym przez czytelnika do naszej redakcji zdjęciem, w składzie "wegańskich" pączków dostępnych w Lidlu znajduje się "laktoza w proszku (z mleka)".

Tym samym produkt ten nie może zostać określony wegańskim. Co więcej, pączek ten może być szkodliwy dla osób uczulonych na laktozę. Dzień po ukazaniu się naszego artykułu, z gazetki promocyjnej Lidla zniknęły rzekome "wegańskie" pączki. 

W odpowiedzi na pytania naszej redakcji, sieć przyznała, że błąd wystąpił po strpnie dostawcy. Szczegółowe stanowisko sieci można przeczytać w artykule: W "wegańskich" pączkach z Lidla była laktoza. Sieć wyjaśnia błąd.


foto: gazetka promocyjna Lidla od 5 lutego 2024 (lidl.pl)

Reklama